Dan sjećanja : Osnovci iz Srpca, Sitneša i Razboja prisustvovali parastosu i pomenu žrtvama ustaškog zločina u Donjoj Gradini

Učenici, nastavnici i pomoćnik direktora Osnovne škole”Jovan Jovanović Zmaj”Srbac su u nedjelju, 27. aprila, prisustvovali obilježavanju Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u Drugom svjetskom ratu u Spomen-području Donja Gradina i na ovaj način odali dužno poštovanje stradalima u najvećem stratištu sistema koncentracionih logora Jasenovac. Tako je ova škola i ove godine dala svoj doprinos u obilježavanju Dana sjećanja, prvo panoom u holu škole, a potom odlaskom učenika na komemoraciju u Spomen-područje Donja Gradina. Uz podršku Ministarstva prosvjete i kulture, koje je omogućilo prevoz, srbački osnovci su tako sa svojim nastavnicima posjetili spomen-kompleks u Donjoj Gradini i prisustvovali polaganju vijenaca, parastosu i obraćanjima vjerskog i državnog vrha.
I učenici osmog i devetog razreda Osnovne škole “Vuk Karadžić”iz Sitneša i Osnovne škole ,,Dositej Obradović” Razboj su, takođe, juče prisustvovali parastosu i pomenu žrtvama ustaškog zločina u Spomen – području Donja Gradina. Učenici iz Sitneša su išli u pratnji nastavnika Snežane Lopatić i Nenada Šarića, a pratnja učenicima iz Razboja bile su Slavica Šnjegota i Daliborka Stojković.
Centralna manifestacija obilježavanja pomena žrtvama ustaškog zločina – genocida Nezavisne Države Hrvatske u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu, Donjoj Gradini, održana je uz masovno učešće građana i učenika osnovnih i srednjih škola u Republici Srpskoj, kao i uz prisustvo najviših zvaničnika Republike Srpske i Srbije.
Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine i 80 godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac zajednički obilježavaju Vlade Republike Srpske i Srbije.
Na osnovu prvih ekshumacija koje je uradila državna komisija Federativne Narodne Republike Jugoslavije, a koje je potvrdio centar “Simon Vizental”, zaključeno je da je u jasenovačkim logorima nestalo 500.000 Srba, 80.000 Roma, 32.000 Jevreja i nekoliko desetina hiljada antifašista različitih nacionalnosti. Međutim, u memorijalnom kompleksu Jasenovac, koji danas pripada Hrvatskoj, kao žrtve su navedeni samo oni koji su identifikovani, odnosno 83.145 ubijenih. Među stradalima, za 1.337 dana postojanja logora Jasenovac, bilo je više od 20.000 djece. Logor Donja Gradina oformljen je 1942. godine u sistemu ustaškog logora Jasenovac, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svjetskog rata 1945. godine i sloma Nezavisne Države Hrvatske. Donja Gradina bila je jedno od najvećih stratišta jasenovačkog logora, gdje su ubijani mahom Srbi, Jevreji i Romi.