Opštinska organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS Srbac obilježila 27 godina od formiranja

Polaganjem vijenaca i cvijeća na Spomen-kosturnici na Gradskom groblju u Srpcu danas je obilježeno 27 godina od formiranja Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS Srbac. Predsjednik ove organizacije Dragutin Stanojević rekao je da je uvijek teško govoriti na ovom svetom mjestu, koje svjedoči o najtežim zločinima koje čovjek čovjeku može da uradi.
,,Ove kosti poginulih boraca VRS koje leže u Spomen-kosturnici su više puta ubijane da bi na kraju bile i spaljene. Više puta je pokušavano da se metodom DNK analiza identifikujunjihove kosti, ali bez uspjeha. Samo jedna kost je identifikovana 2020. godine, dok ostalih deset uzoraka nije dalo rezultata. Stvorilo se nepovjerenje prema onima koji vode ovaj proces na nivou BiH. Sa ovog svetog mjesta poručujem im da ne moraju da rade identifikaciju. Mi imamo resurse da ovaj proces nastavimo u RS i identifikujemo barem onih 570 osoba čije kosti se nalaze u kosturnicama širom RS. Krajnje je vrijeme da se nešto uradi po ovom pitanju, jer od kraja rata do danas je prošlo gotovo 30 godina. Plašim se da mnogi roditelji neće dočekati identifikaciju. Početkom marta uzeti su uzorci za DNK analizu sa 31 uzorka, te se nadamo da će rezultati biti poznati do kraja maja. Ako riješimo identifikaciju tijela iz kosturnice, ostalo bi nam još tri nestala borca VRS. Trudićemo se da, u saradnji sa porodicama, definišemo svaki naš naredni korak“, rekao je Dragutin Stanojević.
Predsjednik SO Srbac Dejan Dević je izrazio neizmjernu zahvalnost svima onima koji su svoje živote dali u prošlom ratu i dodao:
,,Zadatak svih nas iz lokalne uprave je da vama kao udruženju pomognemo u rješavanju vaših svakodnevnih problema. Mi se trudimo da pozitivno odgovorimo na većinu vaših zahtjeva. Imamo jako dobru saradnju sa predsjednikom Stanojevićem i pozivam vas da, ukoliko imate neke neriješene zahtjeve, da razgovaramo, te da tako pomognemo koliko je u našoj moći i da nađemo zajednička rješenja“ , rekao je Dević.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac poručila je da je ovo značajan datum za organizaciju koja se i danas, nakon skoro trideset godina od završetka rata, bavi istim problemima, a to je prije svega proces traženja nestalih boraca i civila od kojih je jedan broj i iz opštine Srbac.
,,Sigurno da ćemo uložiti svoj maksimum kako bi pokrenuli proces, koji stoji od onog trenutka kada je prešao u nadležnost Institua za nestala lica BiH. Sa opštinskom organizacijom u Srpcu imamo veoma dobru saradnju i zajedno ćemo raditi na rješavanju svih problema porodica koje pripadaju našoj organizacij. Radimo i na ostvarivanju prava na penziju članova porodica poginulih i nestalih boraca, kao i na rješavanju ostalih socijalnih problema naših članova. Bitna stavka kojom se bavimo je i proces zapošljavanja djece poginulih boraca i pred nama je dosta posla. Vrlo je bitno da ono što se nama desilo prenesemo mlađim generacijama, jer samo tako možemo spriječiti da nam se to ponovo ne desi”, kaže Isidora Graorac.
Viktor Nuždić, vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, rekao je da je nezahvalno govoriti u Srpcu, gdje se miješaju osjećaji ponosa, žalosti i tuge.
,,Ne smijemo nikada zaboraviti sve one koji su pali za slobodu Republike Srpske koju neki danas uzimaju ‘zdravo za gotovo’. Nije ona nastala lako, već je mnogo naših boraca živote dalo za RS. Imamo dosta živih boraca od kojih mnogo možemo da naučimo o Odbrambeno-otadžbinskom ratu. Učimo svoju djecu i unučad ko su bili ovi ljudi i kolika je njihova žrtva, šta nam znači RS. Ako ne budemo radili na tom polju, nećemo opstati na ovim prostorima”, rekao je Viktor Nuždić.
Parastos za sve poginule, nestale i umrle borce VRS služio je sveštenik Aleksandar Kusturić.