Besplatno banjsko liječenje u 2025. godini ima 97 srbačkih penzionera

Na oglas za besplatnu banjsku rehabilitaciju Udruženja penzionera RS koji je bio objavljen od 5. do 24. februara ove godine prijavilo se 98 srbačkih penzionera, izjavio je za Radio Srbac sekretar Udruženja penzionera Srbac Slavko Malešević.
Malešević je rekao da pravo na banjsku rehabilitaciju u zdravstveno-turističkim centrim RS u trajanju od sedam dana imaju penzioneri koji imaju prebivalište na području RS i koji u prethodnih 10 godina nisu koristili pravo na banjsko liječenje putem Udruženja penzionera RS, Botačke organizacije RS i Fonda zdravstvenog osiguranja RS.
Od 98 prijavljenih penzionera, 97 je ispunjavalo uslove, a jedan nije, jer je korisnik prava Fonda PiO RS manje od tri godine, rekao je Malešević.
Udruženje penzionera je potpisalo ugovore sa banjama: ,,Banja Vrućica” Teslić, ,,Vilina Vlas” Višegrad, ,,Dvorovi” Bijeljina, ,,Kulaši” Prnjavor, ,,Mlječanica” Kozarska Dubica i ,,Terme” Laktaši.
“Planiranim sredstvima Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite dodana su sredstva sa pozicije predsjednika RS i predsjednika Vlade RS i obezbjedila se sedmodnevna besplatna rehabilitacija za 4.000 penzionera u RS. Po ovom projektu Vlade, Udruženje penzionera Srbac je dobilo pravo besplatne sedemodnevne rehabilitacije za 52 korisnika iz Udruženja penzionera Srbac. Zahvaljujući sredstvima iz budžeta opštine Srbac upućujemo 20 penzionera ove godine, a na teret Udruženja penzionera Srbac upućujemo 25 naših penzionera ili ukupno 97 koji ispunjavaju uslove iz ovog Pravilnika. U Banju Vrućica u Teslić putuje 34 penzionera, u Mlječanicu 35, u Terme Laktaši 17 i u banju Kulaši upućujemo 11 naših penzionera”, rekao je Malešević.
Govoreći o banjskoj rehabilitaciji, Malešević je rekao da je Udruženje penzionera RS potpisalo i ugovore o pružanju zdravstvenih usluga sa svim banjama RS o vlastitom trošku penzionera na minimalno 10 dana na odloženo plaćanje u šest rata i uz 10 odsto popusta. Svake godine ovaj vid liječenja koristi oko 70 srbačkih penzionera.
“Od 2019. godine, otkad upućujemo naše penzionere u banje RS uz podršku Vlade i na teret sredstava budžeta opštine i vlastitih sredstava Udruženja penzionera Srbac, ovaj vid pomoći koristilo je 223 srbačka penzionera”, rekao je Malešević.
U opštini Srbac su registrovana 2.802 penzionera, od čega su 2.600 članovi udruženja, tako da je srbačko udruženje među najbrojnijim članovima u ukupnom broju penzionera u RS.
Malešević ističe da im se u toku godine često obraćaju penzioneri za pomoć za liječenje ili za kupovinu lijekova i da imaju veliko razumijevanje i pomoć lokalne vlasti i načelnika opštine prilikom isplate jednokratne novčane pomoći.
Udruženje penzionera Srbac je krajem prošle godine u 10 mjesnih udruženja isplatilo 321 jednokratnu novčanu pomoć od po 60 KM. Radi se o socijalno-ugroženim penzionerima i onima koji su lošeg materijalnog stanja, koji su bolesni, nepokretni i kojima treba tuđa njega i pomoć, kao i penzionerima u dubokoj starosnoj dobi za koje je prijedlog došao iz mjesnih udruženja.
“Za ukupnu pomoć našim penzionerima, bilo kroz vid jednokratne novčane pomoći ili za pomoć u banjskom liječenju i rehabilitaciji, ukupno smo izdvojili za jednokratne novčane pomoći oko 23.000 KM, a za banjsko liječenje i rehabilitaciju preko 14.000 KM, tako da smo kroz ova dva vida neposredne pomoći pomogli našim penzionerima sa oko 38.000 maraka. Ovim putem još jednom zahvaljujem lokalnoj vlasti naše opštine i načelniku Mlađanu Dragosavljeviću na podršci”, rekao je sekretar Malešević.
Srbačko udruženje penzionera je ovih dana završilo upis ogrjevnog drveta za narednu grejnu sezonu za svoje članove na odgođeno plaćanje.
“Ogrjevno drvo je upisalo 260 penzionera u količini od preko 1.900 prostornih metara, što je do sada najveće interesovanje. Slijedi potpisivanje ugovora sa Šumskim gazdinstvom Gradiška i početak isporuke ogrjeva. Ovim putem zahvaljujem Šumskoj upravi Srbac, jer do sada nikada nije bilo primjedbi na kvalitet isporučenog drveta a nadam se da će tako biti i ove godine”, rekao je Malešević.