Prihrana pšenice u Srpcu prvi put obavljena dronovima

Dronovi su sve češće prisutni i na obradivim površinama u Republici Srpskoj. Da bi približili njegove prednosti, Resor za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi pri Ministarstvu poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske organizuje pokazne vježbe, a jedna od njih održana je ovih dana za ratare Lijevča polja na sortnom ogledu pšenice Đure Cvijića u Donjim Kladarima.
Tom prilikom predstavljena je bespilotna letjelica za upotrebu u zaštiti i prihrani ozimih usjeva, koja je veoma korisna u situacijama kada je upotreba traktora ograničena.
Prva demonstracija primjene poljoprivrednih dronova u đubrenju strnih žita održana je u saradnji Poljoprivredne zadruge Smart village Knežica, preduzeća Agro fly iz Sombora i Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi.
“Demonstracija je izvršena na sortnom ogledu pšenice primjenom azotnih đubriva iz vazduha u normi 220 kilograma po hektaru. Potvrđeno je da primjena drona omogućava veći učinak pet hektara po satu, znatno brže nego kad se primjenjuje mehanizacija”, rekao je Mirko Jokić, rukovodilac prijedorske kancelarije Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi.
Dodao je da su glavne prednosti dronova mogućnost primjene u uslovima kada je onemogućen ulazak trakorima u parcele zbog prevelike vlažnosti zemljišta, neizloženost operatera uticaju pesticida i mogućnost selektivne aplikacije pesticida i đubriva.
Jokić je rekao da je somborsko preduzeće zainteresovano da na ovim prostorima ima servis uslužnog tretiranja dronom.
Domaćin prezentacije, Đuro Cvijić, rekao je da se sjeća, još kad je bio dijete, da su u nekadašnjoj Jugoslaviji avioni izbacivali đubrivo na njive.
“Sada je došlo vrijeme da i dron baca đubrivo, a da li je to dobro ili nije, pokazaće vrijeme”, rekao je Cvijić.
Nakon uređaja za precizno pozicioniranje parcela, koji su sve prisutniji u traktorima, domaći poljoprivrednici zainteresovani su za primjenu i drugih savremenih tehnologija, kao što su dronovi.
“Vjerovatno će i ovo narednih godina postati standard, kao što je standard postao GPS sistem u traktorima za koga možemo reći da ide u standardnoj verziji svakog novog traktora”, rekao je agronom Branislav Berendika iz Kladara.
Resorno ministarstvo planira da kroz Pravilnik o kapitalnim investicijama u poljoprivredi subvencioniše i nabavku dronova.
“Sad smo u početnoj fazi kada poljoprivrednicima prezentujemo koji su benefiti primjene modernih tehnologija, a nakon toga možemo konkretnije razmišljati o narednim koracima”, rekla je predstavnica Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, Iskra Arapović.
Cijena predstavljenog drona koji se isporučuje u kompletu sa tri baterije, agregatom, brzim punjačem i GPS stanicom iznosi 52 hiljade KM.