Opština Srbac dobila na poklon djela njemačkog slikara od gradiškog penzionera: Bardački pejzaži prešli pola svijeta

Penzioner Ilija Milaković iz Kočićeva kod Gradiške poklonio je Opštini Srbac tri umjetnička djela njemačkog slikara A.V.Rüdta, koja su ne samo značajan istorijski, već i kulturni dragulj za našu lokalnu zajednicu.
Rüdt, koji je rođen krajem 19. vijeka, bio je poznat po svojim pejzažima, a najviše je volio slikati močvare, rijeke i seoske predjele. Na nekima od njih, koji su nastali dvadesetih i tridesetih godina prošlog vijeka, prikazan je izgled Bardače, kao nekadašnjeg staništa mnogih biljnih i životinjskih vrsta koje je nakon procesa privatizacije i isušivanja jezera pretrpjelo značajnu degradaciju.
Milaković je još kao mladić napustio rodni kraj i otišao u potragu za boljim životom, prvo u Opatiju, a zatim u Minhen, gdje je proveo većinu radnog vijeka. Tamo se upoznao sa jednom njemačkom porodicom, koja je živjela u istoj ulici i od koje je otkupio slike sa bardačkim pejzažima.
“Od njih sam saznao da je Rüdt, sa kojim su gajili prijateljske odnose, bio plemićkog porijekla i da je često posjećivao selo Karajzovci gdje mu je živjela tetka. Odatle je odlazio konjskom zapregom do Bardače na pecanje jer je u to vrijeme veliki privrednik Viktor Burda iz Galicije već osnovao čuvene ribnjake. Ljepota ovih krajeva u njemu je probudila umjetnički duh i tako su nastala prekrasna djela”, rekao je Milaković.
Kada je došlo do uspona nacizma početkom tridesetih godina, porodica njemačkog slikara odselila se u Otavu u Kanadi i sa sobom ponijela jedan broj slika.
“Otvorili su hotel koji je uspješno radio duže vrijeme a pejzaži sa Bardače krasili su njegove zidove. Početkom osamdesetih godina odlučili su da se vrate u Njemačku i sa sobom su ponijeli slike koje je otkupila jedna porodica iz Minhena iz mog komšiluka. Budući da nisu imali potomaka, odlučili su nakon nekog vremena da ih prodaju i tako su završile u mom posjedu”, rekao je Milaković.
Kako kaže, nosio je slike na procjenu i saznao da pojedine od njih vrijede od nekoliko stotina do nekoliko hiljada evra, a putem javno dostupnih podataka na internetu može se saznati da su često bile predmet aukcija i pronalazile kupce u Minhenu i drugim njemačkim gradovima.
Umjetnine koje je Milaković poklonio imaju emotivnu i istorijsku vrednost za opštinu Srbac, jer sa sobom nose uspomenu na neka ljepša vremena kada je Bardača bila raj za ljubitelje prirode i kada je svojevremeno, na 3.500 hektara zemljišta, obitavalo oko 280 biljnih vrsta i više od 200 vrsta ptica, a danas je uzgoj ribe koji se odvijao u 12 vještačkih jezera, zamijenila proizvodnja kukuruza.
“Ove slike prikazuju nastajanje Bardače kakvu smo poznavali i kakvu priželjkujemo da ponovo izgleda jednog dana i već smo preduzeli određene korake na oporavku ovog područja. To je jedno od najstarijih svjedočanstava biljnog i životinjskog svijeta Bardače na slikarskom platnu, jer je čuvena bardačka kolonija nastala tek šest decenija kasnije. Ponosni smo što će ove umjetnine biti pohranjene u novu gradsku galeriju zajedno sa još 741 umjetničkim djelom iz fundusa kolonije”, rekao je predsjednik Skupštine opštine Srbac, Dejan Dević, koji je u ime lokalne uprave preuzeo slike na poklon.
Ilija Milaković, koji potiče iz zanatlijske porodice, nakon penzionisanja se vratio u Lijevče, a potom odselio u Banjaluku i nakon prodaje stana, budući da nije imao potomaka, danas boravi u Domu penzionera.
Oduvijek se bavio skupljanjem umjetnina i još ranije je poklonio značajne knjige gradiškoj biblioteci, gramofonske ploče muzičkoj školi u Gradišci i pet litografija sa motivom Kalemegdana Domu kulture u Novoj Topoli. Finansijski je učestvovao i u izgradnji crkve Svetog Petra i Pavla u Kočićevu.