Episkop Sava služio u manastiru Osovica, rukopoložen otac Mitrofan
![](https://radiosrbac.com/wp-content/uploads/2024/12/68-2.jpg)
Svetu arhijerejsku liturgiju u manastiru Osovica služio je Njegovo preosveštenstvo episkop marčanski Sava, uz sasluženje sveštenstva i monaštva eparhije banjalučke, koji je tokom Svete liturgije u čin jeromonaha rukopoložio jerođakona Mitrofana(Maleševića).
,,Danas smo blagodaću Duha Svetoga, voljom Božijom i odlukom mitropolita banjalučkog Jefrema rukopoložili u čin jeromonaha oca Mitrofana. Sabrat ove obitelji će od danas uzimati učešće u svetim tajnama i u Svetoj evharistiji u redu prezvitera, u redu sveštenika, kako bi i on mogao, u redu sveštenika, ali i sam, prinositi Bogu Svetu liturgiju u ime svog bratstva i svih onih koji se ovdje sabiraju. Manastir Osovica je od samog početka postavio visoke standarde, na svim poljima, a i u Svetim bogosluženjima, savršavajući najprije Svetu liturgiju, a zatim i ostale svete tajne, što je malo otežano odlaskom dijela bratstva u manastir Miloševac, ali danas rukopoložismo još jednog jeromonaha ovdje, sa željom i nadom da se nastavi onaj prvobitni elan u ovom svetom manastiru, a da Bog pomogne i podari snage da tako i bude“, rekao je episkop Sava.
Iguman manastira arhimandrit Teofil je rekao da ga raduje rukopoloženje oca Mitrofana, koje je veliki blagoslov za manastir i molitveni život bratstva.
,,Hvala Bogu, danas smo imali posjetu Njegovog preosveštenstva vikarnog episkopa eparhije banjalučke gospodina Save, koji je došao po blagoslovu mitropolita gospodina Jefrema, da služi Svetu arhijerejsku liturgiju. Današnje rukopoloženje oca Mitrofana je zaista veliki blagoslov za naš manastir, jer sa ovim činom rukopoloženja dobijamo još jednog sveštenoslužitelja u našoj svetoj obitelji. Otac Mitrofan je postao sveštenomonah i od danas će on punopravno da služi svete tajne i Svetu božanstvenu liturgiju u našem manastiru“, rekao je iguman manastira arhimandrit Teofil.
Otac Teofil je iskoristio priliku da svim vjernicima čestita predostojeće praznike, istakavši da su dani koji su pred nama pravo vrijeme da zatražimo oproštaj, oprostimo drugima i u potpunosti se posvetimo bližnjima.
,,U ove velike i svete dane sjećamo se događaja iz života Gospoda Boga i našega Isusa Hrista, onog prvog događaja, a to je događaj rođenja Gospodnjega. U ovim danima razmišljamo o dolasku Bogočovjeka Hrista u ovaj svijet, o ljubavi Božijoj prema svakom od nas ponaosob, kao i svima nama kao zajednici, kao Crkvi Božijoj. Ovo je vrijeme kada treba da se kroz pokajanje, iskreno i istinski, obratimo živom Bogu i pokažemo da smo dostojni ljubavi Božije, da smo djeca Božija, Njegovi sinovi i kćeri, ali i da pokažemo da smo dobri braća i sestre, dobri bližnji. Zato bi u ovom vremenu najbolje bilo da razmislimo o svemu, da se iskreno i istinski obratimo Bogu, tražeći od Njega oproštaj i pomoć, ali i da drugima oprostimo, kako bi Bog mogao da oprosti nama. Neka budu srećni i Bogom blagosloveni nastupajući praznici, praznik rođenja Hristovog i novo ljeto milosti Božije. Hristos se rodi!“, rekao je arhimandrit Teofil, čestitajući nadolezeće praznike.
Molitvenom sabranju u manastiru Osovica prisustvovao je veliki broj vjernika, koji su došli da sa bratstvom manastira podijele radost ovog svečanog trenutka, ali i da prisupe Svetoj tajni pričešća.