UG,,C.E.Z.A.R.”: Diskusijom o bezbjednom učeću u saobraćaju, obilježen Svjetski dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda

U organizaciji Udruženja građana ,,C.E.Z.A.R.”, danas je u Centru srednjih škola ,,Petar Kočić” Srbac održana panel-diskusija povodom obilježavanja Svjetskog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda. U gostima su bili rukovodilac Odsjeka za koordinaciju, planiranje i statstiku Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske Milan Ilić, komandir Policijke stanice Srbac Siniša Šnjegota i ljekar iz Doma zdravlja Srbac Ognjen Krčmar, a diskusiji je prisustvovalo oko 100 učenike trećeg i četvrtog razreda srednjih škola.

Izvršni direktor Cezara Tanja Šnjegota kaže da je Cezar po prvi put organizator ove akivnosti, a cilj je upoznavanje mladih, budućih vozača, sa posljedicama saobraćajnih nezgoda.

 ,,U saradnji sa Centrom srednjih škola danas smo organizovali predavanje na temu bezbjednog učešća mladih ljudi u saobraćaju. Povod je obilježavanje Svjetskog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda, koji se u svijetu obilježava treće sedmice u novembru. Na inicijativu Evropske federacije žrtava saobraćajnih nezgoda, prihvatili smo poziv da učestvujemo u ovome i moram reći da je ovo prvi put da partneri iz BiH prijavljuju događaj ovoj Federaciji. Pozvali smo predstavnike ustannova koje su prve tu kada se dogodi saobraćajna nezgoda, jer oni iz svog iskustva i znanja koje imaju mogu da mladima najbolje da objasne posljedice nesreće”, rekla je Šnjegota.

Milan Ilić kaže da su veoma bitne edukacije ovakvog tipa i slične i dodaje da, iz godine u godinu, Agencija organizuje ovakve aktivnosti, tako da će već sutra edukacije biti održane u Centru za obuku u Zalužanima, a prekosutra na trgu u Banja Luci.

,,Naravno, mi podržavano i ostale subjekte i zainteresovane strane iz svih loklanih zajednica u Republici Srpskoj, jer su ovakve edukacije veoma bitne, posebno zbog toga mladih vozača, koji su najaktivniji učesnici u saobraćaju. Prema onome što pokazuju podaci, u 2023.godini, u saobraćajnim nezgodama na putevima u Srpskoj je stradalo 109 lica, od čega 28 lica straosti od 18 do 30 godina, odnosno 26%, što je veliki broj”, rekaop je Ilić i dodao da je potrebno naći način da se priđe mladim ljudima, koji polože vozački ispit, nedostaje im znanja i iskustva, a sebe doživljavaju kao iskusne i sigurne vozače.  Ilić dodaje da je potrebno tražiti i druge modele edukacije i savjetovanja, biti prisutan na terenu, ali da su i ovakva predavanja, odnosno diskusije veoma korisne.

,,Kao najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda, godinama unazad to je nepropisna i neprilagođena brzina, koja nosi i najteže posljedice po učesnike, najčešće mlade, a pored toga tu su upotreba alkohola i droga”, rekao je Ilić i poručio mladima da budu odgovorni i savjesni vozači, kako bi svoju I bezbjednost drugih učenika  u saobraćaju podigli na što viši nivo i smanjili rizik od neželjenih i teških posljedica.