Dvojica planinara iz Srpca početkom avgusta kreću u pohod na najviši vrh Turske
Grupa od desetak planinara iz Republike Srpske, među kojima će biti i dva Srpčanina, Milenko Dragomirović-Makso i Goran Grabovac, učestvovaće početkom avgusta u ekspediciji na planinu Ararat, najviši vrh Turske, na nadmorskoj visini od 5.137 metara.
Radi se o području sa izuzetno bogatom prošlošću i nesvakidašnjom prirodom koja je vijekovima privlačila brojne planinare i avanturiste i uspon na ovaj nekadašnji vulkan u istočnoj Turskoj, koji se nalazi nedaleko od granice sa Jermenijom i Iranom, predstavlja istinski podvig.
Iskusni srbački planinar Milenko Dragomirović-Makso, koji je i predsjednik Planinarskog društva “Motajica” Srbac, kaže da je pohod na Ararat njegova dugogodišnja želja koja će se konačno ostvariti.
“Planirao sam to još ranije učiniti sa ekipom iz Beograda ali sam se na kraju odlučio da idem zajedno sa iskusnim planinarima iz Teslića, Laktaša, Broda i Doboja i polazak je predviđen 4. avgusta. Uputio sam poziv svom prijatelju Goranu Grabovcu, koji je rado prihvatio da učestvuje s nama. On je juče krenuo na hodočašće do Ostroga i vjerujem da će imati vremena da se odmori i pripremi za ovaj zahtjevan uspon”, rekao je Dragomirović.
U Tursku će se zaputiti avionom, na relaciji Sarajevo-Istanbul i Istanbul-Van, a zatim slijedi transfer do grada Dogubajazit u podnožju Ararata i kurdskog sela Eli odakle kreće pohod na najviši vrh, Veliki Ararat, vulkansku kupu prekrivenu vječnim snijegom, za šta će im trebati oko osam do deset dana.
“Uspon će biti jako zahtjevan jer se radi o ekstremnim uslovima sa velikim temperaturnim razlikama, odnosno jakim suncem i vrućinama na startu pa do minusa, velikog snijega i vjetra u završnom dijelu. Za ovaj pohod moramo proći potrebne zdravstvene kontrole i kondicione pripreme jer će naša fizička i psihička izdržljivost biti na velikom testu”, rekao je Dragomirović i dodao da će sve troškove samostalno finansirati.
Ararat je planina vulkanskog porijekla, čiji je vrh pokriven vječnim snijegom i ledom. Posljednja erupcija na Araratu dogodila se 1840. godine. Radi se o mitskoj planini opisanoj u svim velikim religijama kao mjesto gdje se nasukala Nojeva barka. Do prije stotinjak godina Ararat se nalazio u Jermeniji i Jermencima je i danas sveta planina te se čak nalazi na njihovom grbu. Današnja granica između Turske i Jermenije udaljena je oko 30 kilometara od vrha Ararata, dok je Iran udaljen petnaestak kilometara. Ova područja danas su naseljena Kurdima doseljenim s područja Irana, kojih je samo u Turskoj oko 30 miliona.
Pored uspona na Ararat, Milenko Dragomirović kaže da je učestvovao u mnogim planinarskim pohodima širom bivše Jugoslavije.
“Još kao mladić, tokom osamdesetih godina, krenuo sam se baviti planinarenjem u Sloveniji a nakon završetka rata osnovao sam planinarsko udruženje u Srpcu. Imamo razne aktivnosti tokom godine i okupljamo značajan broj članova a trenutno radim na tome da mladi preuzmu rukovođenje udruženjem i nastave uspješnu tradiciju planinarenja u Srpcu”, istakao je Dragomirović.