Višak budžetskih sredstava opštine Srbac u 2023. godini iznosio 795.359 KM

Ostvarena budžetska sredstva opštine Srbac u 2023. godini iznosila su 15,61 milion KM a budžetska potrošnja 14,82 miliona KM, tako da je višak budžetskih sredstava u odnosu na potrošnju iznosio 795.359 KM, što je rezultat ostvarenja primitaka od prodaje stanova u zgradi za mlade bračne parove, istaknuto je u izvještaju o izvršenju budžeta za 2023. godinu koji je usvojen na junskoj sjednici Skupštine opštine Srbac.

U izvještaju je navedeno da je budžet bio likvidan, da su sredstva trošena u skladu sa donesenim planovima i programima a isplata dugova se vršila u skladu sa važećim anuitetnim planovima, te po osnovu zaključenih reprograma i sporazuma.

Na junskoj sjednici Skupštine opštine Srbac usvojena je i odluka o prihvatanju sredstava Fonda solidarnosti Republike Srpske za sanaciju šteta od olujnog nevremena, u ukupnom iznosu od 450 hiljada KM.

Odbornik Želimir Urić zahvalio je Fondu solidarnosti i Vladi Republike Srpske što su odreagovali na vrijeme i izrazio uvjerenje da će, nakon što bude realizovana odluka i isplaćena naknada štete, biti urađen izvještaj o utrošenim sredstvima kako bi se vidjelo da li su dobili odštetu svi oni koji su to zaslužili.

Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević rekao je da u odluci jasno piše da je obavezna izrada izvještaja o načinu realizacije sredstava i da je to bila praksa i ranijih godina.

„Nažalost, imali smo slična iskustva prilikom elementarnih nepogoda 2019. godine, kada smo takođe dobili finansijsku podršku Vlade Republike Srpske i prošli kroz istu proceduru, tako da će Skupština opštine biti detaljno informisana i ovaj put o kriterijumima dodjele sredstava i drugim procedurama“, rekao je načelnik Dragosavljević.

Na skupštini se raspravljalo i o informaciji o radu Policijske stanice Srbac za prvo tromjesečje 2024. godine, pri čemu je odbornik Želimir Urić rekao da građani zahtjevaju da se postavi saobraćajni znak sa dozvoljenom brzinom i dopunskom tablom ispred radara koji je postavljen u Liliću, budući da ih, kako kaže, često buni da li je ograničenje 60 ili 70 kilometara na čas a pritom je propisano da mora postojati znak i dopunska tabla.

Komandir Policijske stanice Srbac, Siniša Šnjegota, rekao je da su stacionarni radari postavljeni u Liliću i Poveliču jer se radi o „crnim tačkama“ na kojima su mnoga lica smrtno stradala i dodaje da postoji navedeni znak na magistralnom putu koji prolazi kroz Povelič, a s obzirom da se ne radi o putevima iste važnosti, nije postavljen na putu koji prolazi kroz Lilić, ali se nada da će to u narednom periodu biti učinjeno.

„Putevi nisu iste kategorije jer je na takozvanom „kanalu“ sve do sada bio lokalnog a tek treba preći u regionalni karakter, tako da bi nakon toga znak trebao biti postavljen. Međutim, radi se o naseljenom mjestu i po zakonu se zna koliko je propisano ograničenje. Tražio sam da se postave još dva stacionarna radara i to u Razboju kod škole, gdje je velika frekvencija djece, kao i kod sitneške škole gdje se takođe kreće dosta učenika“, rekao je Šnjegota.

Kada je riječ o informaciji o radu Policijske stanice za prvo tromjesečje, Šnjegota kaže da je obrađeno 25 krivičnih djela a Okružnom javnom tužilaštvu Banja Luka su dostavljena 23 izvještaja, putem kojih je prijavljeno 27 lica, od čega je čak 11 povratnika, dok nema registrovanih maloljetnika.

„U istom periodu prošle godine obrađeno je 29 krivičnih djela a podneseno je 25 izvještaja protiv 29 lica, što ukazuje na tendenciju smanjenja broja krivičnih djela za četiri“, rekao je Šnjegota.

Dodaje da u pogledu rasvjetljenosti krivičnih djela izvršenih po nepoznatom izvršiocu, postotak riješenosti iznosi 91 odsto a ukupna rasvjetljenost svih krivičnih djela je 96 odsto.

„Javni red i mir je za prva tri mjeseca ove godine narušen u devet slučajeva prilikom čega je počinjeno 15 prekršaja dok je u istom periodu prošle godine narušen u 11 slučajeva, tako da je prisutan blagi trend smanjenja“, istakao je Šnjegota.

Po pitanju informacije o stanju lovstva na području opštine Srbac za lovnu 2023/24. i Plana gazdovanja za lovnu 2024/25. godinu diskutovao je odbornik Jordan Kuvalja koji je prenio jedan od zaključaka sa održane sjednice Savjeta za poljoprivredu a odnosi se na pitanje da li su vrane zaštićene ptice i šta preduzeti po pitanju njihovog uništavanja poljoprivredne proizvodnje, jer mnogi zemljoradnici u Lijevče polju, Nožičkom i drugim mjestima imaju problema prilikom sijanja, budući da vrane uništavaju usjeve i stvaraju manjak kod poljoprivrednih proizvođača.

Kada je riječ o izvještaju o stanju pripremljenosti sistema protivgradne zaštite na području opštine Srbac za protivgradnu sezonu 2024. godine, odbornik Aleksandar Babić je rekao da je zahvaljujući radu Javnog preduzeća „Protivgradna preventiva Republike Srpske“ smanjena šteta tokom gradonosnih dana, pri čemu je prenio pitanje mještana Poveliča da li postoji mogućnost da se protivgradna stanica izmjesti sa trenutnog mjesta zbog naseljenog područja.

Predstavnik JP „Protivgradna preventiva RS“, koji je prisustvovao sjednici, rekao je da se radi o automatskoj stanici i dodao da se prilikom izbora lokacije moraju ispuniti određeni uslovi, kao što su blizina antenskog stuba zbog komunikacije sa stanicom i slično, ističući da preduzeće trenutno nema finansijskih sredstava za izmještanje. Međutim, ukoliko se ukaže potreba, njihovi predstavnici će ponovo izaći na teren kako bi provjerili da li neka nova lokacija ima dovoljno jak signal za eventualno izmještanje a onda bi pokušali pronaći sredstva za ovu investiciju. I do sada su, kako kaže, ispoštovane sve procedure, poput udaljenosti stanice u dužini od 110 metara od stambenih i drugih objekata.

Istaknuto je da je u Srpcu postavljeno devet protivgradnih stanica, od čega osam automatskih i jedna klasična sa strijelcem, koja se nalazi u Korovima, a kada se izgradi antenski stub u Brodu koji je neophodan za komunikaciju sa tom stanicom, i ona će takođe biti automatizovana.

Neke od tačaka o kojima se diskutovalo bili su prijedlozi odluka o pristupanju izradi plana parcelacije dijela naselja Bajinci i Bardača. Naime, Odjeljenju za prostorno uređenje i stambeno-komunalne djelatnosti Opštine Srbac zainteresovana stranka je podnijela zahtjev za pristupanje izradi Plana parcelacije, a provjerom podataka o vlasničkoj strukturi parcela, utvrđeno je da se radi o zemljištu mješovite vlasničke strukture.

Od strane podnosioca inicijative iskazana je namjera za novu organizaciju prostora i investiranje novčanih sredstava za izgradnju solarne elektrane i postavljanje fotonaponskih panela.

Kako bi pravilno bio organizovan prostor za korištenje neophodna je izrada Regulacionog plana, navedeno je u odluci.

Odbornik Želimir Urić je rekao da lično nema ništa protiv izgradnje solarne elektrane ali da niko od investitora i zainteresovane strane nije obavijestio mještane koji graniče sa svojim parcelama uz parcelu na kojima je planirana izgradnja elektrana, ističući da postoji niz problema što se tiče vlasničke strukture na ovim parcelama koje se nalaze u procesu ostavinske rasprave.

Načelnik odjeljenja Dario Kresojević rekao je da je procedura donošenja prostorno-planske dokumentacije propisana zakonom i da nigdje nije precizirano da se o tome informišu „međaši“, te dodao da će biti obaviješteni samom objavu u Radio Srpcu i jednom dnevnom listu da se Regulacioni plan nalazi na javnom uvidu.

„U posljednje dvije godine imamo značajan broj odluka kojima pristupamo izradi prostorno-planske dokumentacije kako bismo stvorili pretpostavke da prenesemo zemljište u svojini Republike Srpske na opštinu Srbac, a tamo gdje se radi o privatnoj imovini jedini razlog zbog čega ovo radimo je vezan zakonom za izdavanje dokumentacije, to jest za pretvaranje zemljišta. Ako objekat koji se gradi nije u svrhu poljoprivredne proizvodnje, takav objekat ne može da se gradi dok se ne donese adekvatna prostorno-planska dokumentacija. Zato donosimo Regulacione planove kako bi investitor isključivo mogao da pretvori poljoprivredno zemljište“, rekao je Kresojević.