Povećan iznos podsticaja za razvoj poljoprivrede u opštini Srbac na 130 hiljada KM

Foto: eKapija

Za podsticanje razvoja poljoprivrede u ovoj godini biće izdvojeno 130 hiljada KM, što je za 10 hiljada KM više u odnosu na prošlogodišnji plan, a ove godine podsticajima je obuhvaćeno čak 10 mjera, što je najviše do sada.

Ovo je na junskoj sjednici Skupštine opštine Srbac izjavio načelnik odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti, Marko Miholjčić, koji je rekao da su izdvajanja za ovu vrstu podsticaja značajno povećana prethodnih godina, što potvrđuje podatak da su 2017. godine iznosila svega 30 hiljada KM.

„Potrudili smo se da za svaku mjeru barem malo povećamo iznos u odnosu na prethodnu godinu a uz to donesemo neke nove mjere. Nakon što je program korištenja podsticaja usvojen na ovoj skupštini, donijećemo pravilnik i raspisati javni poziv, a komisija će obraditi pristigle zahtjeve i utvrditi rang listu čiji prijedlog će ići na skupštinu. Potom donosimo konačnu odluku za svako poljoprivredno gazdinstvo, pravimo zaključke i prebacujemo sredstva poljoprivrednicima“, rekao je Miholjčić.

Programom su predviđena sredstva za projekat dodjele plastenika sa dodatnom opremom putem sufinansiranja u iznosu od 31 hiljadu KM, a dodijeliće se 60 plastenika od 50 i 100 kvadratnih metara. Putem IFAD projekta, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede će snositi 40 odsto, Opština Srbac 20 odsto a korisnik podsticaja 40 odsto od troškova nabavke plastenika.

„Predviđena su i sredstva za sufinansiranje nabavke novih poljoprivrednih priključnih mašina u iznosu do 17 hiljada KM i svake godine imamo dobar odziv za ovu vrstu podsticaja. Iako se većina poljoprivrednika prijavi za podsticaje ministarstva, mogu se javiti i na naš poziv do 15. septembra. Sufinansiramo nabavku priključaka čija cijena koštanja iznosi maksimalno 40 hiljada KM a podsticaj po korisniku ne može biti veći od 2500 KM“, rekao je Miholjčić.

Dodaje da u sklopu ove mjere nisu predviđeni podsticaji za kupovinu traktora jer je ministarstvo dalo dobar podsticaj za kupovinu „belarus“ traktora gdje je već išao jedan javni poziv za iskazivanje interesa i samo preko njihovog odjeljenja preko 30 poljoprivrednika sa područja srbačke opštine je iskazalo namjeru da kupi ovaj traktor.

„Poslali smo njihove podatke Agenciji za agrarna plaćanja Republike Srpske i očekujem da će se u skorijem periodu raspisati javni poziv i da će se korisnici moći prijaviti. Predviđeno je da 40 odsto sredstava za kupovinu traktora finansira korisnik a 60 odsto ministarstvo“, rekao je Miholjčić.

Za podizanje novih višegodišnjih zasada jabučastog, koštičavog, jezgrastog, jagodastog i bobičastog voća i vinograda i kupovinu protivgradnih mreža predviđeni su podsticaji do 8.500 KM, a prijave će trajati do 15. novembra i pravo učešća imaju svi oni koji su imali novi zasad u toku godine ili kupili i postavili protivgradnu mrežu, a maksimalan iznos podsticaja je do 2.000 KM po korisniku.

„Podržaćemo i projekat promocije malih poljoprivrednih proizvođača i njihovo povezivanje sa tržištem na području opštine Srbac u iznosu do 5.000 KM u saradnji sa Poljoprivrednim klasterom „GLS“. Cilj je da povećamo vidljivost malih poljoprivrednih proizvođača i do sada smo najviše radili sa proizvođačima borovnice koji su učestvovali na sajmovima u Banjaluci i Gradišci, a imali smo i aktivnosti po vrtiću i osnovnim školama u saradnji sa Udruženjem pčelara „Košnica“. Ove godine smo proširili tu djelatnost i organizovali prvu obuku za povrtlare u sklopu novoosnovanog AGMentor centra gdje su dva stručna lica u Srpcu održala edukaciju za zainteresovane poljoprivrednike“, rekao je Miholjčić.

Omogućena je i subvencija poljoprivrednim proizvođačima za kupovinu steonih junica u iznosu do 15.000 KM, što je prema riječima Miholjčića, zamijenilo mjeru subvencije proizvedenog i prodatog mlijeka.

To je ujedno bio i odgovor na pitanje odborniku Želimiru Uriću, koji je diskutovao po ovoj tački i pitao u ime mještana da li će se na neki drugi način pomoći proizvođačima mlijeka kojih ima značajan broj na području srbačke opštine.

„Ovu mjeru smo uveli na osnovu podataka koje smo dobili na terenu jer je to bila želja većine poljoprivrednika, budući da se radi o većim podsticajnim sredstvima a cilj je da se proširi stočni fond i poveća broj muznih grla. Opština Srbac će finansirati kupovinu minimalno jedne steone junice u visini do 50 odsto od cijene koštanja, odnosno do 3.000 KM po korisniku a zahtjevi se podnose do 15. septembra ove godine. Kada je riječ o proizvedenom i prodanom mlijeku, tu već imaju subvencije resornog ministarstva“, istakao je Miholjčić.

Predviđen je i podsticaj za proizvedeno i prodano povrće u zaštićenom prostoru (plastenicima) u iznosu do 8.500 KM a pravo mogu ostvariti registrovani poljoprivredni proizvođači (fizička lica) koji su u toku tekuće godine proizveli i prodali povrće u plastenicima i za to posjeduju dokumentaciju koja će biti propisana opštinskim Pravilnikom. Visina podsticaja utvrđuje se u visini od 0,15 KM po kilogramu proizvedenog i prodanog povrća i ne može biti veća od 2.000 KM po korisniku.

„U zadnjih par godina smo subvencionirali nabavku preko 200 plastenika kroz IFAD projekat, a imali smo i dva projekta preko IRB-a i dva preko Muslim Aid-a, gdje su poljoprivrednici nabavljali plastenike od 50 i 100 kvadratnih metara. Sad imamo projekat preko EU4Agri gdje finansiramo nabavku plastenika od 400 kvadrata i omogućeno je da se prijave svi oni koji daju svoje povrće kroz otkup i maksimalna subvencija iznosi 2.000 KM po korisniku a rok prijave je do 15. septembra“, rekao je Miholjčić.

Za proširenje pčelinjih društava programom podsticaja predviđena je subvencija u iznosu do 5.000 KM a sredstva će pomoći udruženjima pčelara da prošire svoju proizvodnju u smislu kupovine selekcionih matica, nabavke novih košnica i ostale potrebne opreme. Miholjčić podsjeća da su ovu subvencije povećane za hiljadu KM u odnosu na prošlu godinu i ističe da će biti namijenjene pčelarima koji imaju najmanji broj košnica i ne mogu se prijaviti za podsticaje kod resornog ministarstva.

„Omogućili smo i subvenciju za proizvodnju i uzgoj suprasnih nazmica koje se vode u matičnoj evidenciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u iznosu do 10.000 KM. Povećali smo ove subvencije sa šest na 10 hiljada KM a pojedinačan iznos je povećan sa 50 na 100 KM po grlu. Uslov je da osnovno stado najmanje pet grla i podsticaji ne mogu iznositi više od 1.500 KM po podnosiocu zahtjeva“, rekao je Miholjčić.

Ističe da je ove godine uvedena nova mjera subvencije živinarima za kupovinu opreme za opremanje farmi za tov brojlera u iznosu do 20.000 KM. Ovim sredstvima će se pomoći proizvođačima koji namjeravaju nabavku opreme u farmama koje imaju kapacitet minimalno pet hiljada kljunova u jednom turnusu i podsticaji ne mogu iznositi više od 30 odsto od uloženih sredstava, odnosno maksimalno 2.500 KM po podnosiocu zahtjeva.

„Jedna od novih mjera je i sufinansiranje premije osiguranja za ratarske i voćarske kulture i osiguranje u stočarskoj proizvodnji u iznosu do 10.000 KM. Za osiguranje je neophodno da bude osigurano minimalno jedan hektar ratarskih kultura, pola hektara usjeva voća ili minimalno pet grla stoke (svinje, ovce, goveda) i ne može iznositi više od 1.000 KM po podnosiocu zahtjeva“, rekao je Miholjčić.

On kaže da je sve teže proizvoditi na otvorenom, pa se zbog čestih elementarnih nepogoda, od kojih je jedna nedavno pogodila našu opštinu, poljoprivrednici odlučuju osigurati usjeve i to je, kako kaže, ispravan put.

„Zato je ministarstvo povećalo povrat sredstava na čak 60 odsto, a mi ćemo dodati dio, 10 ili 20 odsto, što zavisi od broja prijavljenih. Na kraju će moći da se vrati 80 odsto sredstava od premije koja je plaćena osiguranju. Imali smo prijedlog Savjeta za poljoprivredu da se uvrsti i povrtarstvo na otvorenom, što je prihvaćeno, tako da će prilikom raspisivanja javnog poziva i to biti dodano uz ratarske kulture, a zahtjevi će se moći podnijeti do 30. septembra“, rekao je Miholjčić.

Ističe da su dobili prijedlog od jednog člana Savjeta za poljoprivredu da i pravna lica mogu konkurisati za podsticaje prema utvrđenom pravilniku, ali to će se ostaviti eventualno za iduću godinu.

„Naš zaključak, kao i predsjednika Savjeta je da će se kroz ova podsticajna sredstva pomoći onima koji mogu ostvariti manji iznos podsticaja od resornog ministarstva, budući da pravna lica ostvaruju značajniji iznos od fizičkih lica. Ali pokušaćemo omogućiti sljedeće godine da se barem za neku od mjera mogu prijaviti i pravna lica. Uvjerili smo se da i susjedne opštine i gradovi rade na sličan način“, istakao je Miholjčić.