U Srpcu održano književno veče sa Nenadom Milkićem
U organizaciji Narodne bibioteke Srbac, sinoć je u čitaonici biblioteke održano književno veče sa Nenadom Milkićem, književnikom iz Malog Zvornika.
Nenad Milkić je pravnik, pjesnik i književnik, član je Udruženja književnika Republike Srpske i Republike Srbije, te član Mense, a do sada je objavio sedam romana i dvije zbirke poezije.
Moderator književne večeri je bila Branka Sančanin, bibliotekar i pisac, koja je govorila o književnom životu autora, istakavši da se romani Nenada Milkića bave stradanjem Srba kako na Kosovu i Metohiji, tako i u Sarajevu i Krajini.
“Veoma mi je drago što je naša publika večeras imala mogućnost čuti mnogo toga o istoriji stradanja Srba. Milkić je dobar pisac.Tema njegovih romana je ono što nas zaokuplja ,ono što smo proživjeli i što još uvjek nosimo u sebi a to je rat i stradanja koja su se desila devedeseih godina. To je ono što potresa današnje Kosovo, to su sva moguća globalna previranja koja se dešavaju u cijelom svijetu a koja se reflektuju i na ovu našu sredinu“, rekla je Sančanin i dodala da je veoma srećna što su njegove knjige predstavljene u Srpcu i što će čitaoci imati priliku da pročitaju skoro sve iz njegovog opusa.
Sumirajući utiske, književnik Milkić je izjavio da je publika mogla čuti nešto više o njegovim djelima koje je do sada napisao sa naglaskom na roman”Kosti” koji je prvi dio “Pogroma”.
“Roman “Kosti” se bavi stradanjem sarajevskih Srba od 1992.do 1996.godine,a drugi dio tog četveroknjižja je roman”Kolona”koji se bavi stradanjem krajiških Srba sa naglaskom na dvije kolone koje su krenule u avgustu za vrijeme akcije”Oluja”. Priča koja prati te dvije kolone je priča svih krajiških Srba”, rekao je Milkić.
“Prvi put sam u Srpcu i moram priznati da sam pod velikim i prijatnim utiscima. Većina mojih djela su vezana za stradanje Srba na svim našim prostorima. Te knjige pišem ne da bi podstakli mržnju i osvetu nego da se pamti,da budućim generacijama ispričamo šta se dešavalo i devedesetih, kao i u Drugom i Prvom svjetskom ratu i da kroz te priče mladi nauče da ne zaboravljaju stradanja,da pamte,da možemo biti dobri ljudi i dobre komšije, ali da ne smijemo da zaboravimo one koji su svoje živote položili za nas“, rekao je autor.
Od svih romana koje je napisao,posebno je izdvojio triologiju o Košarama koje se bave stradanjem na Kosovu i Metohiji za vrijeme NATO bombardovanja i predstavlja omaž momcima koji su “pali”na Košarama,ali i zahvalnost onima koji su preživjeli “zaključio je Milkić.
Bitka na Košarama trajala je praktično od Velikog petka do Uskrsa 1999.godine i vodila se između OVK i pripadnika Vojske Jugoslavije.Bitka se vodila na granici između Jugoslavije i Albanije. Po podacima koje je Milkić iznio na Košarama je bilo oko 110 mladih vojnika u redovnom odsluženju vojnog roka od kojih se mnogi na žalost nisu vratili.
„Razgovarao sam sa onima koji su preživjeli „Košare“i knjiga je upravo tako nastala,ona je svojevrsni oblik zahvalnosti za njihove žrtve i priznanje njihovoj hrabrosti.Taj događaj ne smije da se zaboravi,a sa druge strane o njima i svemu što se dešavalo se nedovoljno govori“, kaže Milkić o triologiji.
Iako se Milkić bavi ponajviše ratnim temama pravo iznenađenje je uslijedilo izlaskom knjige „Distimija“koja govori o ljudima koje svakodnevno srećemo,ali ih ne primjećujemo.
„Ova knjiga nas opominje da prečesto sudimo o ljudima na osnovu njihovih društvenih statusa i površnog sagledavanja bez saznanja o njihovim životima. Distimija“ je napisana u veoma rijetko zastupljenoj književnoj formi u savremenoj književnosti a to je prstenasta forma.Od 17 likova potpuno nezavisnih koji nemaju dodirnih tačaka ali koji se jednostavno bore sami sa sobom i sa ambisom u sebi, i upravo o tom ambisu govorim u knjizi“Distimija“, rekao je za Radio Srbac književnik Milkić.
Među prisutnima u čitaonici Narodne biblioteke, sinoć su bili predstavnici Boračke organizacije Srbac Goran Plotan i Goran Trivunić.