Dan pobjede nad fašizmom obilježen i u Srpcu
U organizaciji SUBNOR-a Srbac, uz podršku Opštine Srbac, danas je u Srpcu obilježen 9.maj-Dan pobjede nad fašizmom.
Obilježavanje ovog značajnog datuma na Partizanskom groblju u Srpcu prisustvovale su delegacije Opštine Srbac na čelu sa načelnikom Mlađanom Dragosavljevićem, Ambasade Poljske u BIH na čelu sa konzulom Bogdanom Kožinjovskim, SUBNOR-a Srbac, Boračke organizacije opštine Srbac, Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Udruženja ratnih vojnih invalida, Policijske stanice Srbac i mladih SNSD-a Srbac koje su položile cvijeće u znak pomena na 56 poginulih boraca raznih ratnih jedinica NOR-a koji su stradali tokom rata na području naše opštine i 27 poginulih boraca Poljskog bataljona.
Prisutnima se obratio predsjednik SUBNOR-a Srbac Bogdan Davidović, koji je u uvodu govorio o nastanku fašizma i nacizma, koji se pretvorio u najkrvaviji rat svjetskih razmjera
,, Pitate se zašto uvijek podsjećamo na događaje od prije 78 godina. Odgovor je zato što je bivša Jugoslavija u tom ratu imala million I sedam stotina hiljada žrtava. Danas se sjećamo I naših bivši sugrađana Poljaka koji su se uključivali u partizanske jedinice , a 7 . maja 1944. Godine u Novom Martincu je osnovan poljski partizanski bataljon sa 200 boraca koji se borio na području Srpca, Prnjavora, Dervente, Banjaluke , Doboja I Zenice. Na ovom mjestu je pored 56 boraca partizanskih jedinica sahranjeno I 27 borca poljske nacionalnosti poginulih u borbama za oslobođenje od fašizma” rekao je Davidović
Davidović je podsjetio prisutne da je u Drugom svjetskom ratu Srbac imao 468 poginulih boraca, 506 civilnih žrtava rata, preko 300 ranjenih i 296 zarobljenika i pozvao mlađe generacije da nastave obilježavanje ovakvih datuma, kako bi se sjećanja na stradale sačuvala od zaborava.
Konzul Ambasade Poljske u BiH Bogdan Kožinjovski u svom govoru je istakao je da Poljska bila prva zemlja koju je okupirala nacistička Njemačka.
,,Iskustva ovih prostora iz Drugog svjestskog rata su slična onima iz Poljske. Nije slučajno da su najbrojniji partizanski odredi bili u Poljskoj I Jugoslavije ako ne računamo ruske jedinice. Poljaci iznad svega cijene čast i slobodu i u toj borbi stoje u prvom redu kao vi ovdje. Da nije tako ne bismo stajali ovdje tužni ali I ponosni na svoje pretke. Ovo groblje dokuzje da Poljaci sa ovih prostora nisu izbjegli borbu već su se uključili u partizanske jedinice I borili se protiv fašizma. U Poljskoj postoji izreka,,Za vašu I našu slobodu”, rekao je konzul Poljske u BIH.
Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević obraćajući se prisutnima čestitao je ovaj veliki praznik I rekao da se lokalna zajednica u Srpcu trudi da obilježi sve značajne datume iz istorije ovog kraja.
,,Moramo biti svjesni ovog velikog datuma pobjede nad fašizmom, pogotovo ako imamo u vidu današnju situaciju u svijetu I prijetnje zbog postojanja mogućnosti da nastanu negativni izazovi. Moram da istaknem potrebu tradicije sjećanja I tradicije obilježavanja ovog velikog datuma pobjede nad fašizmom koji svakako treba da prenesemo na mlađe generacije.”, rekao je Mlađan Dragosavljević. Nakon Partizanskog groblja, cvijeće je položeno na Centralnom spomen-obilježju i na spomen-biste narodnim herojima iz Drugog svjetskog rata – Danku Mitrovu, Zdravku Čelaru i jedinom srbačkom heroju Savi Vujanoviću-Žući, koje se nalaze u parku Osnovne škole ,,Jovan Jovanović Zmaj” u Srpcu