Ubrzati proces traženja nestalih i zapošljavanja djece poginulih boraca

Predsjednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srbac, Dragutin Stanojević, prisustvovao je 3. maja obilježavanju 31. godišnjice od stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu a nakon toga i konstitutivnoj sjednici predsjedništva Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS.
Stanojević kaže da je pod veoma jakim policijskim obezbjeđenjem obilježena godišnjica stradanja pripadnika JNA a ovom događaju prisustvovale su porodice stradalih, predstavnici izvršne i zaknodavne vlasti Republike Srpske kao i predstavnici u zajedničkim institucijama, načelnici opština, direktori javnih ustanova, predstavnici nevladinih organizacija koji zastupaju boračke kategorije i drugi.
Među njima su bili i Srpčani Milorad Кojić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i Viktor Nuždić, vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica.
Nakon parastosa u crkvi u Miljevićima u Istočnom Sarajevu, pod veoma jakim policijskim obezbjeđenjem, put Dobrovoljačke ulice uputila su se četiri autobusa sa navedenim predstavnicima gdje su na mjestu zločina zapaljene svijeće i položene bijele ruže za nevino stradale vojnike.
“Veoma je tužno i sramotno u kakvim uslovima se već godinama obilježava ovaj događaj, kao i činjenica da za ovaj zločin još uvijek niko nije odgovarao”, rekao je Stanojević.
Nakon obilježavanja, u prostorijama Skupštine grada Istočno Sarajevo održana je konstitutivna sjednica Republičke organizacije na kojoj je konstituisano predsjedništvo koje broji 33 člana.
Takođe je usaglašeno na čemu će se raditi u narednom periodu, između ostalog, na odblokiranju traženja nestalih osoba iz Republike Srpske.
“Zauzet je stav da se mora što prije vratiti na entitetsko traženje jer je naš operativni tim godišnje pronalazio i identifikovao od 250 do 300 tijela srpske nacionalnosti, dok je formiranjem Instituta za nestale BiH, pa sve do danas, pronađeno za proteklih 15 godina svega 265 tijela. A veći broj od tih 265 nalazio se u kosturnicama, dakle to nisu sve novopronađeni, nego pronađeni prije formiranja ovog opstruirajućeg Instituta. Zaključak je da je Institut formiran upravo da bi usporio ovaj proces, a ne da bi ga ubrzao”, istakao je Stanojević.
Jedan od zaključaka je bio i da se sve snage usmjere na zapošljavanje djece poginulih boraca kao i da se do kraja dovede Uredba o stambenom zbrinjavanju porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida od prve do četvrte kategorije.
“Bilo je priče i o izmjeni zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju i tu je donesen zaključak da se ide u što kraćem roku na izmjenu zakona kako bi se u njega uvrstile i one supruge poginulih boraca koje po dosadašnjem zakonu nisu imale pravo na porodičnu penziju iz razloga što nisu bile vjenčane, nisu imale dovoljan broj godina u trenutku pogibije supruga ili nisu imale djece u braku”, dodao je Stanojević.
Na kraju zasjedanja donesen je zaključak da se u narednom periodu obiđu sve opštinske i gradske organizacije i da se u onim lokalnim zajednicama u kojima ima problema, prije svega sa finansiranjem, pokuša trajno riješiti ovaj problem.