Plan kapitalnih investicija veći za 925 hiljada КM, ukupno 5,1 milion
Plan kapitalnih investicija opštine Srbac za ovu godinu proširen je sa tri nova projekta i uvećan za oko 925 hiljada КM, tako da će za realizaciju 14 planiranih projekata biti izdvojeno 5.103.983 КM, jedan je od zaključaka sa današnje 21. redovne sjednice Skupštine opštine Srbac.
Od toga će 2.570.983 КM biti obezbijeđeno iz budžeta opštine i učešćem građana a 2.533.000 КM iz grantova Vlade Republike Srpske, BiH, EU i drugih donatora.
U dopuni Plana kapitalnih investicija, koja je dobila podršku odbornika, navedeno je da su nakon usvajanja prvobitnog plana, na sjednici održanoj 16. marta ove godine, osigurana dodatna finansijska sredstva, dijelom od donatora a jednim dijelom iz opštinskog budžeta, zbog čega je proširen planirani obim aktivnosti.
U Plan je uvršten projekat URBANLED – energetska obnova javne rasvjete putem ESCO modela u vrijednosti od 843.483 КM koji je specifičan po tome što će biti zamijenjena kompletna javna rasvjeta novom LED tehnologijom. UNDP BiH će za ovaj projekat izdvojiti 45 hiljada КM, Opština Srbac 60 hiljada КM a preostali iznos obezbijediće se uštedom u potrošnji električne energije iz budžeta opštine Srbac za period od 2023-2033. godine.
Novi projekti u Planu za ovu godinu su i nabavka specijalizovanog vozila za odvoz otpada u iznosu od 62.500 КM, što će finansirati Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost RS i Opština Srbac, kao i osavremenjavanje sistema video nadzora u iznosu od 20 hiljada КM što će biti u cjelosti izdvojeno iz opštinskog budžeta..
Ostali projekti koji su predviđeni Planom kapitalnih investicija za ovu godinu su izgradnja zgrade za mlade bračne parove, druga faza izgradnje objekta dječijeg vrtića, prva faza rekonstrukcije omladinskog doma u Srpcu za galeriju i depo slika, uređenje poslovne zone Crnaja – izgradnja sekundarne saobraćajnice unutar ove zone u dužini od 510 metara, izgradnja kružne raskrsnice na ukrštanju magistralnog puta prvog reda M14.1 sa lokalnim saobraćajnicama i uklanjanje arhitektonskih barijera u gradskom jezgru.
Predviđena je i završna faza izgradnje društvenog doma u Razboju Ljevčanskom, proširenje kanalizacione mreže na području opštine Srbac kroz MEG projekat, razvoj plasteničke proizvodnje na području opštine Srbac, izgradnja vodovoda u mjesnoj zajednici Ilićani i društvenog doma u Gornjim Srđevićima.
Odbornici su danas usvojili i odluke o pristupanju izradi regulacionih planova dijela naseljenih mjesta Crnaja i Povelič i rješenja o imenovanju Savjeta za njihovu izradu, kao i odluku o donošenju Zoning plana ušća rijeke Vrbas u Savu na teritoriji opštine Srbac.
Podržana je i odluka o korištenju novčanih sredstava u iznosu od 17 hiljada КM od naknade za pretvaranje poljoprivrednog zemljišta u nepoljoprivredne svrhe za ovu godinu na području opštine Srbac, što će biti usmjereno za tekuće održavanje kanalske mreže.
Prilikom rasprave o informaciji o radu i poslovanju Pravobranilaštva RS za područje opštine Srbac u prošloj godini, odbornika Želimira Urića je zanimalo dokle se stiglo sa procesom koji se vodi sa firmom „Agroimpeks“ u vezi imovine ribnjaka a koji se tiče i nekih javnih puteva u Bardači, budući da je jedan dio njih asfaltiran od strane bivše države a nalaze se u u vlasništvu Agroimpeksa.
„Mnogima je to jedini pristup kućama pa se nadamo da će se, u skladu sa našim apelima, stvari riješiti u korist mještana kako bi i dalje imali nesmetan prilaz. Isto tako, privatizacijom ribnjaka i dijelova kraj vodotoka Brzaje, dio mjesnog groblja je takođe potpao pod vlasništvo Agroimpeksa pa se nadamo da neće doći do toga da se jednog dana moraju iseliti i grobna mjesta. Nadam se da će uz pomoć Pravobranilaštva svi ti problemi biti riješeni“, rekao je Urić.
U diskusiji po ostalim pitanjima, Urić je apelovao i na sanaciju dionice puta u mjesnoj zajednici Glamočani koja je pretrpila velika oštećenja, naročito na sredini puta gdje postoje velike rupe koje ugrožavaju bezbjednost vozača i upitao da li postoji namjera da se asfaltira dio puta prema Stublaji koji je takođe u lošem stanju.
Tokom odborničkih pitanja, odbornicu Dušanku Ignjatić je zanimalo da li se radi legalizacija objekata i pomoćnih objekata po istom zakonu kao u ostalim opštinama u Republici Srpskoj i postoji li pravilnik u kojem je naznačena kvadratura pomoćnog objekta.
U odgovoru na pitanje, načelnik odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno-komunalne djelatnosti Dario Кresojević podsjetio je da je Narodna skupština Republike Srpske prije dvije godine donijela izmjene i dopune zakona o legalizaciji bespravno sagrađenih objekata kojima je propisano da se legalno izgrađenim objektima smatraju individualni stambeni i stambeno-poslovni objekti čija je bruto građevinska površina manja od 400 kvadratnih metara i pomoćni objekti koji su u funkciji glavnog objekta.
On je istakao da je Zakonom o uređenju prostora koji je donesen 2013. godine dato diskreciono pravo lokalnim zajednicama da svojim odlukama urede oblik i površinu pomoćnog objekta, odnosno šta se smatra pomoćnim objektom u smislu gabarita.
„Zakon je na neki način ostao nedorečen i u samom početku primjene poslano je ministarstvu dosta upita, kako od strane našeg odjeljenja, tako i lokalnih zajednica u okruženju. Tumačenja ministarstva su u određenim situacijama pogodovala primjeni zakona a u nekim su bila kontradiktorna. Sama površina građevinskih objekata utvrđena je odlukom o uređenju prostora i građevinskom zemljištu koja je donesena u drugoj polovini 2017. godine a ono što dovodi u zabludu dobar dio građana je šta je to zapravo pomoćni objekat“, rekao je Кresojević.
Prema njegovim riječima, imali su dosta zahtjeva građana za legalizacijom objekata za koje se, u određenom broju slučajeva, utvrdilo da se radi o poslovnim objektima koji se ne mogu legalizovati u skladu sa ovom procedurom.
„Poslovni objekti po zakonu o uređenju prostora i građenju i zakonu o protivpožarnoj zaštiti moraju imati određene saglasnosti u smislu bezbjednosti koje se tiču zaštite od požara, određenim standardima u pogledu visine i slično. Farme za tov svinja i tov pilića ne mogu se kategorisati kao pomoćni objekti, niti skladište poljoprivrednih proizvoda, farma za uzgoj živine i krupne stoke, hala za smještaj mehanizacije i tako dalje, ali zato mogu garaže, drvarnice, ljetne kuhinje, ostave i slično“, rekao je Кresojević.
Na današnjoj sjednici usvojen je i izvještaj o Planu utroška sredstava za tehničko opremanje Teritorijalno-vatrogasno-spasilačke jedinice za prošlu godinu i odluka o raspoređivanju sredstava za ovu godinu iznosu od 15 hiljada КM koja su namijenjena za nabavku sredstava za gašenje požara, dijela lične zaštitne opreme za vatrogasce u vidu uniformi i obuće, remont materijalno-tehničkih sredstava, vatrogasnih sprava, uređaja i opreme i remont navalnog vatrogasnog vozila Iveko 1.