Počela rekonstrukcija Hrama Pokrova Presvete Bogorodice u Srpcu
Hram Pokrova Presvete Bogorodice, koji je osveštan 1905. godine i predstavlja jedan od najstarijih objekata u Srpcu, biće obnovljen nakon punih 118 godina.
Zub vremena prilično je nagrizao ovu vjersku svetinju zbog čega se ukazala potreba za njenom rekonstrukcijom, a na radost vjernika, radovi su konačno počeli ovih dana i trenutno se vrši hidroizolacija objekta.
Gradilište su danas posjetili načelnik opštine Mlađan Dragosavljević i zamjenik načelnika Vladimir Gužvić koji su obišli hram i uvjerili se u kvalitet radova koje izvodi firma “Hio sistem” iz Novog Sada sa tehnologijom koja je jedinstvena u ovom dijelu Evrope.
Milorad Nišić, predstavnik firme, rekao je da se vrše radovi na sprječavanju kapilarne vlage koja napada zidove, što je specifično za objekte ovakve vrste, izgrađene prije stotinu i više godina, koji nemaju nikakvu izolaciju.
“Jedino rješenje u ovakvom slučaju je ubacivanje naše specijalne izolacije, takozvanih plastičnih šina, koje se stavljaju pod pritiskom zajedno sa malterom i to završava sav posao kada je u pitanju kapilarna vlaga. Očekujemo da ćemo radove završiti do ponedjeljka”, rekao je Nišić.
Dodaje da je tehnologija sa kojom rade po mnogo čemu jedinstvena, zbog čega su angažovani ne samo u Srbiji i BiH, već i u Hrvatskoj, Austriji i Rumuniji, kao i u Mađarskoj gdje takođe posjeduju jednu firmu.
“Postojimo već tri decenije a ja sam lično angažovan već 27 godina. Za to vrijeme smo obnovili preko 500 crkava i manastira na sličan način, ali i bolnica, škola, vrtića, dvoraca i drugih objekata”, naglasio je Nišić.
Protojerej Željko Sarić rekao je da nakon završetka ovih radova slijedi obnova ikonostasa koji je urađen 1905. godine u tvornici Nikole Ivkovića a koji je predstavljao dar porodice Marka Popovića iz Dvorina.
“Na ovom poslu trebalo bi da se radi oko dvije godine a zatim ćemo krenuti u prekrivanje i fasadiranje objekta. Najveći problem nam je nedostatak kvalitetne radne snage i dobrih majstora za ovakve poduhvate. Sva sreća da smo uspjeli naći ovu firmu koja radi tako zahtjevne poslove i nadamo se da ćemo pronaći i neke lokalne majstore koji bi izveli prekrivanje crkve i druge radove”, rekao je Sarić.
On dodaje da su finansijsku pomoć najvećim dijelom dobili od vjernika a zatim i od Opštine Srbac, Vlade Republike Srpske i drugih donatora, a biće potrebna i u narednom periodu.
Načelnik opštine, Mlađan Dragosavljević, izrazio je zadovoljstvo što je nakon osvećenja Hrama Vaskrsenja Hristovog u Srpcu, čija izgradnja je završena nakon punih 17 godina, na red došla i rekonstrukcija starog srbačkog hrama.
“Ovo je za nas veoma značajna svetinja i pružićemo podršku u konkretnom smislu, a to smo predvidjeli i budžetom za ovu godinu. Uvjerio sam se da je pristup poslu ozbiljan i temeljit i očekujem da ćemo nakon završetka rekonstrukcije, na zadovoljstvo svih nas, dobiti hram u sasvim drugom izdanju i da će služiti svrsi koja bude namijenjena”, istakao je načelnik Dragosavljević.
Vraćajući se nazad u prošlost, podsjetimo se da su pravoslavni Srbi na ovom prostoru, do pred kraj 19. vijeka, potpadali pod Mitropoliju Dabrobosansku, a onda se ukazala potreba za većim brojem sveštenika, pa je tadašnji mitropolit Nikolaj Mandić, koji je osnovao parohiju u Bosanskom Svinjaru 1890. godine, predložio Vaseljenskoj patrijaršiji da se osnuje Mitropolija Banjalučko-bihaćka.
Dobili su saglasnost, i za prvog mitropolita banjalučkog postavljen je Evgenije Letica koji je blagoslovio početak gradnje hrama Pokrova Presvete Bogorodice u Svinjaru, sadašnjem Srpcu, i osveštao ga 1905. godine, nakon čega je predat našem narodu na bogoslužbenu upotrebu.
Praznik Pokrova Presvete Bogorodice, koji se obilježava 14. oktobra, proslavlja se kao hramovna i krsna slava opštine Srbac.