O radu Narodne biblioteke Srbac govori direktor Branko Savanović



Želja nam je bila da čujemo plan kulturnih dešavanja u narednom periodu u potpuno obnovljenim prostorijama biblioteke gdje sada čitaoci mogu uživati.Već sutra u posjetu biblioteci koja je dobila novo ruho dolaze članovi Udruženja“Izvor“iz Srpca.
Direktor Savanović je rekao da su on i kolege ponosni na novi prostor biblioteke koji sada izgleda modernije i vjeruje da će biblioteka biti zanimljiva i privlačna za korisnike, naročito đake koji će ovdje sticati nova znanja i vještine i stvarati budućnost za sve nas. Sa izgradnjom lifta dobili su dodatno na atraktivnosti i nada se da će ih sada posjećivati i oni koji to ranije nisu bili u prilici.
„Biblioteka je osnovana davne 1950.godine odlukom Sreskog narodnog odbora pod nazivom Sreska Narodna biblioteka koja je u to vrijeme imala fond od 708 knjiga na 16215 stanovnika.Danas biblioteka ima fond koji prelazi 32 500 knjižnih jedinica na isti broj stanovnika.1972.godine izgradnjom Doma kulture biblioteka je prešla u sadašnje prostorije i od tada do danas ništa značajnije nije rađeno,a posebno se isticao problem nedostatka prostora za ulaganje knjiga.
Police su bile male i stare i nisu zadovoljavale potrebe biblioteke.Ovom rekonstrukcijom koja je ostvarena uz pomoć Ministarstva prosvjete i kulture RS dobili smo mnogo.
„Uputili smo zahtjev za saniranje koji je naišao na razumijevanje i podršku Ministarstva finansija i odobrena su nam sredstva u iznosu od 48.200 KM za renoviranje objekta.Prostor je sada prelijep,atraktivan,savremen i sigurno će moći privući nove mlade čitaoce i našu djecu koja su budućnost“rekao je Savanović i dodao da su 2022.godine imali preko 700 učlanjenih i da se nada da će i u 2023.godini ostati na tom broju.
Savanović, je rekao da je u biblioteci zaposleno 5 radnika i da je ova investicija realizovana u sklopu projekta „Uklanjanje barijera u kulturi“ koga je odobrilo Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske.
On se još jednom zahvalio ministarki Zori Vidović na podršci kao i privrednicima Draganu Jokiću, Momiru Aničiću i Draganu Tatomiru koji su materijalno i finansijski pomogli obnovu biblioteke. Takođe je uputio zahvalnost sadašnjim i penzionisanim radnicima biblioteke koji su neumorno radili kako bi se objekat što prije adaptirao i stavio u upotrebu.
„Sve nam je urađeno novo.Imali smo staru stolariju iz 1972.godine i zimi nam je bilo jako hladno.Sad imamo novu stolariju, nove podove,postavljen je laminat,fasada,sanitarni čvorovi,a ono što je veoma važno je da smo dobili nove police za knjige i novi namještaj.Želim da se zahvalim radnim kolegicama koje su iznijele jedan veliki posao jer je trebalo sve te knjige skloniti i ponovo vratiti na njihovo mjesto.
Savanović je rekao da će raditi na tome da privuku čitaoce uz nove sadržaje.
„Bibliotekar Irena Kresojević radi sa djecom predškolskog uzrasta,Dragana Nuždić sa djecom od prvog do petog razreda ,Slađana Kragulj sa djecom od šestog do devetog razreda i kolegica Branka Sančanin radi sa srednjoškolcima.Sve će imati neke aktivnosti i radionice i nadamo se da će se kroz taj rad povećati broj korisnika“.
Zbog radova na adaptaciji ove godine biblioteka nije mogla organizovati svetosavska učlanjenja pa su to prebacili u prvu sedmicu marta kada su vršili učlanjenja po promotivnoj cijeni od 1 KM.
„Cijene usluga biblioteke su skromne.Godišnja članarina za odrasle zaposlene osobe je 10 KM.Za penzionere i djake je 5 KM ,a imamo i dosta kategorija koje su oslobođene plaćanja članarine.Besplatno učlanjenje imaju porodice poginulih boraca,ratni vojni invalidi i njihove porodice,socijalno-ugrožene porodice,zatim članovi“Izvora“,a imamo i nagradna učlanjenja koja planiramo organizovati.Moram reći da imamo odličnu saradnju sa osnovnim školama naše opštine i sa srednjom školom.Oni nam dostavljaju spiskove najboljih razreda koji su ostvarili najbolji uspjeh na polugodištu i sva ta djeca dobijaju besplatne članske karte.Polaznici prvih razreda osnovnih i srednjih škola takođe dobijaju besplatne članske karte“kaže Savanović.
On je rekao da se u sastavu biblioteke nalazi bogata Zavičajna zbirka srbačkih pisaca koja ima preko 340 monografskih jedinica i preko 1000 jedinica neknjižnog fonda, kao i literatura za rad Centra za izučavanje ruskog jezika koji je najobimniji po naslovima na ruskom jeziku od svih 13 centara koje je osnovala Ruska humanitarna misija za Balkan.
Govoreći o planovima za naredni period,direktor je najavio za 23.mart u 13 časova posjetu članova “Izvora”, zatim 27.marta planiraju Poetsko veče sa budućim mladim pjesnicima iz naše opštine koju će bibliotekar Dragana Nuždić pripremiti sa učenicima srednje škole koji pišu poeziju .U aprilu ih čeka tradicionalna manifestacija “U susret Vaskrsu” ,a imaju u planu organizovati i nekoliko promocija knjiga i izložbi tokom aprila i maja.
Savanović je pohvalne riječi uputio rukovodstvima osnovnih i srednje škole u Srpcu sa kojima ima izuzetno dobru saradnju ali i sa lokalnom upravom i Dječijim vrtićem.Biblioteka ima odličnu saradnju I sa svim bibliotekama banjalučke podružnice i šire kao i sa Narodnom i univerzitetskom bibliotekom RS gdje je postignuta kolegijalnost na visokom nivou.
Savanović je najavio projekat koji će biti realizovan ove godine a radi se o završetku Stripa Srbačka legenda čiju promociju očekuje širom Republike Srpske .