Gost programa Radio Srpca: Doktor Boris Prodanović, specijalista reumatologije
U emisiji ,,Gost programa Radio Srpca“ ugostili smo dr Borisa Prodanovića, specijalistu reumatologije sa kojim smo razgovarali o oboljenju reumatski artritis.
Reumatologija predstavlja granu interne medicine koja se bavi proučavanjem oboljenja lokomotornog aparata, a, ugrubo, ona može da obuhvata i oboljenja zglobova i vezivnog tkiva. Što se tiče reumtologije, ona predstavlja jednu granu interne medicine, a doktori reumatolozi predstavljaju subspecijaliste interne medicine koji se bave dijagnostikom i liječenjem lokomotornog aparata i sistemskih bolesti vezivnog tkiva, a to su sve bolesti mišića i zglobova i sve bolesti koje zahvataju vezivna tkiva različitih organa u organizmu. Uglavnom su autoimunske etiologije, to jeste etiologije koja podrazumijeva da imunski sistem pogrešno odgovara na naša sopstvena tkiva kao da su strana i napada ih, kaže na početku razgovora dr Prodanović.
,,Reumatski artritis je hronično oboljenje prilikom kog dolazi do upale zglobova, oticanja, bolnosti, ukočenosti, gubitka njihove funkcije. Proces započinje u zglobnoj ovojnici, odnosno u zglobnoj maramici koji se posljedično prenosi na zglobnu hrskavicu koju oštećuje i dolazi do funkcionalnih onesposobljenja u zglobovima. Bolest je hroničnog karaktera, dakle traje duže, progresivna je, što znači da se proces napredovanja bolesti nastavlja, tako da zahvata sve veći broj zglobova, tako da pacijenti koji su oboljeli često trpe velike bolove koji ih sprečavaju da normalno obavljaju svakodnevne poslove“, kaže doktor Prodanović i dodaje da, prema dosadašnjim istraživanjima, rizičnu grupu za obolijevanje predstavljaju žene starosne dobi između 30 i 70 godina života, ali istraživanja pokazuju da porast oboljelih raste sa povećanjem starosti.
Simptomi koji ukazuju na reumatski artritis mogu biti bolovi u zglobovima praćeni otokom i funkcionalnim onesposobljenjem i to je alarm zbog kojeg pacijenti treba da se jave porodičnom ljekaru, koji će izvršiti procjenu da li je potrebna specijalistička obrada.
,,Svaki bol u zglobu koji je praćen otokom, crvenilom kože zgloba, karakterističnom jutarnjom zakočenošću koja traje duže od 30 minuta i sprečava obavljanje jutarnjih navika, treba da bude znak da se javite specijalisti reumatologije koji će procijeniti šta je neophodno dalje preduzeti. Dijagnostika se uvijek radi individualno prema simptomima pacijenata i svi dalji postupci zavise od rezultata izvršenih analiza“, kaže specijalista reumatologije i dodaje da uzroci obolijevanja još nisu sa sigurnošću potvrđeni i dodaje da se prema najprihvatljivijoj teoriji smatra da je glavni okidač kombinacija faktora koji se odnose na genetske i epigenetske faktore, to jeste na ono što smo naslijedili od roditelja i faktora spoljne sredine. Tu su, takođe, i brojne druge stvari, kao što je duža izloženost hladnoći, blizak srodnik sa pomenutim oboljenjem i brojni drugi faktori.
,,Što se tiče postavljanja dijagnoze reumatoidnog artritisa dati su klasifikacioni kriterijumi po kojima se klasifikuju oboljeli. Dijagnostika koja je potrebna su krvne analize i ona je neophodna zbog određenih nespecifičnih parametara koji su neizostavni u postavljanju dijagnoze, zatim druge laboratorijske analize, kao i radiološke analize, to jeste rendgen, ultrazvuk i magnetna rezonanca. Sve ove metode su veoma važne za što preciznije uspostavljanje dijagnoze i što ranije otkrivanje bolesti. Brojne su još metode koje se rjeđe koriste i više se oslanjamo na savremenije metode“, kaže dr Prodanović i pojašnjava da liječenje podrazumijeva farmakološke i nefarmakološke načine. Nefarmakološko liječenje podrazumijeva primjenu fizikalne medicine i rehabilitacije što zauzima značajno mjesto u liječenju, kaže doktor i dodaje da farmakološko liječenje u prvu ruku podrzumijeva ublažavanje bola, a zatim specifične lijekove za usporavanje razvoja bolesti. Ukoliko sve ovo ne pomaže, onda se prelazi na novije terapijske opcije, a to su tzv.biološki lijekovi koji modifikuju razvoj bolesti koji se najčešće primjenjuju kod osoba sa najtežim kliničkim formama oboljenja.
Zbog bola i teže pokretljivosti zglobova, mnogi pacijenti kupuju lijekove na svoju ruku, a doktor Prodanović poručuje da se takve kupovine lijekove izbjegavaju.
,,Kada je u pitanju kupovina lijekova za koje su pacijenti čuli putem reklama, od komšija i slično, ne bih preporučio takvo dugoročno uzimanje lijeka bez savjeta ljekara. Ukoliko pacijent duže trpi bol, ukoliko je prinuđen da svakodnevno uzima lijekove protiv bolova duže od sedam do 10 dana, neophodne je da se javi svom porodičnom ljekaru koji će dalje procijeniti da li je terapija odgovarajuća, posebno ako se uzme u obzir da se lijekovi koji se nalaze u slobodnoj prodaji ne smiju upotrebljavati zajedno sa nekim drugim lijekovima koji se vrlo često koriste, kao što su lijekovi za povišen pritisak, masnoće u krvi i slično. U tom smislu, bilo kakva dugoročna upotreba lijekova na svoju ruku nije preporučljiva“, kaže za kraj razgovora specijalista reumatologije dr Boris Prodanović.
Ukoliko ste propustili redovni termin emisije, reprizu možete poslušati večeras u 21.00 čas ili na našem sajtu www.radiosrbac.com ,klikom na link: https://radiosrbac.com/category/emisije/gostprograma/