Licima u stanju socijalne potrebe iz Srpca biće subvencionisana cijena vode
Socijalno ugroženim licima sa područja srbačke opštine od iduće godine biće subvencionisan dio troškova komunalnih vodnih usluga a sredstva će biti obezbijeđena u budžetu opštine Srbac za 2023. godinu.
Ova odluka je sastavni dio Ugovora o pružanju javnih vodnih usluga na području opštine Srbac u sklopu projekta “MEG 2” u kojem učestvuju Opština Srbac i Komunalno preduzeće “Vodovod”.
Pravo na subvencionisanje dijela troškova usluga imaće lica sa prebivalištem na području opštine Srbac koja su korisnici stalne novčane pomoći, naknade za pomoć i njegu drugih lica, naknade za osposobljavanje za život i rad i lica koja su koristila jednokratnu novčanu pomoć putem Centra za socijalni rad Srbac.
Kada je riječ o količini vode koja će se subvencionisati, ona iznosi do tri kubna metra po članu domaćinstva, a svu razliku u iznosu mjesečnog računa za isporučenu količinu vode veću od toga snosi korisnik.
Uz opšte, tu je i niz posebnih uslova koji će se morati ispuniti a postupak će provoditi Centar za socijalni rad Srbac na osnovu zahtjeva lica koje bude željelo ostvariti pravo na subvenciju.
Na julskoj sjednici Skupštine, odbornici su podržali učešće opštine Srbac u projektnim aktivnostima “MEG 2” koje se realizuju u 31 opštini u BiH. Između ostalog, data je saglasnost na Ugovor o pružanju javnih vodnih usluga i metodologiju utvrđivanja najniže cijene vodnih usluga u Srpcu.
Projekat finansijski podržavaju Vlada Švajcarske i Kraljevina Švedske a implementira UNDP BiH čiji je predstavnik, Damir Muslić, na sjednici Skupštine opštine Srbac rekao da će novom metodologijom tačno biti definisani koji troškovi trebaju ući u cijenu vode, na način da se omogući normalan rad vodovodnog preduzeća, što će biti u skladu sa novim zakonom kojim će biti propisana metodologija proračuna cijene vode.
“Planirana je i finansijska podrška u vidu grantovskih sredstava u komunalnu infrastrukturu za prvih pet opština koje ostvare najbolji napredak, u omjeru da će se kroz “MEG 2” finansirati 40 odsto a 60 odsto će pokriti jedinica lokalne samouprave. Ta sredstva mogu dostići i do 160 hiljada švajcarskih franaka čime će se značajno poboljšati usluge vodosnabdijevanja a neophodno je da projektno-tehnička dokumentacija bude spremna već u martu 2023. godine i da je projekat predviđen budžetom opštine”, rekao je Muslić.
Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević izrazio je uvjerenje da će Srbac biti među pet nagrađenih opština jer je već preduzet određen napredak kroz “MEG 2” a u završnoj fazi je izrada projekta koji bi se sufinansirao na ovaj način a koji podrazumijeva širenje vodovodne mreže u ruralnim krajevima srbačke opštine.
“U zadnjih nekoliko godina uspješno smo riješili izgradnju vodovodne mreže u nekoliko mjesnih zajednica, uz pomoć međunarodnih donatora i republičkih institucija a dijelom iz opštinskog budžeta i učešćem građana. Stigli smo i do faze izbora izvođača radova za izgradnju vodovodne mreže u Razboju LJevčanskom i Liliću što će biti skup i zahtjevan projekat”, rekao je načelnik Dragosavljević.
U diskusiji po ovoj tački učestvovala je odbornica Mara Cvijanović-Delević koja je apelovala da metodologija izračuna cijene vode bude pravična, pri čemu se naročito u obzir trebaju uzeti poljoprivredni krajevi koji troše mnogo vode zbog zalijevanja bašta, dok je odbornik Dragan Lepir tražio da se omogući priključak na vodovodnu mrežu i za mještane Bajinaca.
Odbornik Saša Jovičić je sugerisao da mjerama subvencije budu obuhvaćene i usluge koje pruža Komunalno preduzeće “Komunalac” i dodao da se prilikom usvajanja rebalansa budžeta razmotri prijedlog da se putem povećanih prihoda od indirektnih poreza jednim dijelom subvencionišu troškovi vode svim stanovnicima opštine Srbac i tako im olakša plaćanje računa u sadašnjoj situaciji kada je došlo do drastičnog povećanja troškova života.
Na sjednici su usvojeni i izvještaji o radu u organima Vodovoda i Komunalca. Direktor srbačkog Vodovoda, Dražen Stojković, rekao je da su prošlu godinu završili sa pozitivnim poslovanjem a ukupno ostvaren prihod je iznosio 2,1 milion KM što je 115 odsto u odnosu na plan.
“Najveći prihod je ostvaren od prodaje vode fizičkim licima u iznosu od 701.676 KM, odnosno jedan odsto više u odnosu na plan, a tome je doprinio povećan kapacitet rada Perutnine sa 254.950 KM ili 140 odsto u odnosu na plan. Značajna investicija je bila sanacija glavnog cjevovoda FI 500, gdje smo bili uključeni u izvođenje radova, što je takođe doprinijelo prihodovnoj strani u iznosu od 370 hiljada KM. Ovaj projekat je od ogromnog značaja jer njegovom sanacijom građani sada nemaju problema sa isporukom vode, čime smo riješili problem koji je star skoro 40 godina”, istakao je Stojković.
Odbornik PDP, Mićo Malbašić, rekao je da je zadovoljan izvještajem ovog preduzeća, pogotovo jer je pored dobre naplate došlo do smanjenja gubitaka. On smatra da Vodovod ima kapacitet da još više crpi vodu i njenom prodajom obezbijedi dodatne prihode, a da uporedo još poradi na smanjenju gubitaka.
U izvještaju o radu Komunalca, predstavnik preduzeća, Branko Gužvić, rekao je da je prošle godine kontinuirano vršen odvoz otpada na regionalnu deponiju u Ramiće, što je naročito poboljšano početkom rada pretovarne stanice i uz iznalaženje finansijskih sredstava od strane Opštinske uprave za plaćanje troškova deponovanja.
“Kontejneri su u Srpcu pražnjeni tri do pet puta sedmično, u zavisnosti od potrebe, od privatnih domaćinstava jednom sedmično a na linijama prema Lijevču, Kobašu, Srđevićima i ostalim dva puta u mjesec dana”, rekao je Gužvić.
Dodaje da se radilo i na zimskom održavanju i čišćenju puteva, održavanju groblja, odnosno košenju, prodaji pogrebne opreme i iznajmljivanju kapele.
“U prošloj godini ostvarili smo pozitivno poslovanje u iznosu od 10.020 KM, redovno smo isplaćivali plate i druge obaveze, servisirali troškove i dugovanja iz prethodnog perioda”, istakao je Gužvić.
U svojoj diskusiji, odbornik Želimir Urić je izrazio molbu da se uvedu nove rute u odvoz smeća jer, između ostalog, postoji interes jednog broja domaćinstava iz Bardače koja nisu na redovnoj liniji. Takođe je pitao za mogućnost održavanja javnih površina u vlasništvu opštine Srbac a koja se koriste za potrebe mjesnih zajednica jer su neka od njih zarasla, te postavio pitanje da li je bilo odvoza kamiona smeća u zadnjih šest mjeseci na divlju deponiju u Srpcu, o čemu će odgovori biti naknadno dostvljeni.
Odbornica Mara Cvijanović Delević pitala je da li postoji mogućnost da se postave kamere ili plate dva radnika koja će kontrolisati da se smeće ne odvozi na divlju deponiju.
Na sjednici je usvojena odluka o prihvatanju traktora marke Foton Europard 824 sa kabinom u trajno vlasništvo Opštine Srbac bez naknade koje je dodijeljeno od Javne ustanove “Vode Srpske” Bijeljina.
Ovaj traktor sa priključkom za košenje je odlukom odbornika dat na korištenje Komunalnom preduzeću “Komunalac” u svrhu obavljanja registrovanih djelatnosti.