Održana promocija knjige”Iz dnevnika jednog profesora”Gordane Đukić

Svakodnevne tople ljudske priče koje su obilježile životni i radni vijek Zdravka Đukića, profesora matematike u penziji, na lijep i dopadljiv način pretočila je u knjigu njegova supruga Gordana, a ovom nesvakidašnjom zbirkom uspomena ujedno je obilježena njihova 50. godišnjica braka.
Knjiga pod nazivom „Iz dnevnika jednog profesora“ objavljena je još prije dvije godine ali je zbog epidemiološke situacije promovisana tek sinoć u sali Skupštine opštine Srbac, pred brojnim kulturnim i javnim radnicima, porodicom i prijateljima Gordane i Zdravka i drugim ljubiteljima lijepe pisane riječi.
Kroz 37 priča, podijeljenih u pet poglavlja, ispričane su Zdravkove istinite dogodovštine od „bosonog djetinjstva“, upisa na fakultet i studentskih dana u Beogradu, pa sve do povratka u Srbac i rada u srbačkoj gimnaziji gdje je sa suprugom Gordanom proveo punih 40 godina prije odlaska u penziju.
Voditelj promocije, bila je bibliotekar i pisac Branka Sančanin, koja je rekla da je ovo najljepši način da se obilježi pet decenija zajedničkog života.
„Živeći s njim u skladnoj bračnoj zajednici, Gordana se naslušala raznih priča iz života iz čega je nastala ova knjiga na njihovu zajedničku ali i našu veliku radost. Ovo je njena druga knjiga, nakon prvenca „Nebo puno bisera“ koga je objavila prije šest godina“, rekla je Sančanin i podsjetila da je autorka dobila jedno od najvećih opštinskih priznanja, Zahvalnicu opštine Srbac.
Urednik i recenzent, Žarko Šarić, rekao je da je ova knjiga najbolji dokaz da se inspiracija za pisanje može naći iz običnih stvari iz svakodnevnog života.
„Autorka je na prijemčiv i topao način ispričala razne događaje i doživljaje i sačuvala od zaborava kovčežić uspomena koji čitaoca opominje da život nije satkan samo od problema i nedaća, kojima su opterećeni naše vrijeme i prostor, već da ne bi ništa smetalo da se malo više prepustimo svakodnevnim životnim radostima“, rekao je Šarić i dodao da je sve ilustracije nacrtala njihova unuka Sara Šutonja.
Miloš Milinčić, profesor u penziji i član srbačke Prosvjete, rekao je da su ovom knjigom objedinjene tri velike ljubavi.
„Jedna je da je Zdravko imao sreću da se bavi poslom koji voli, druga je šah kojem je posvetio dobar dio svog vremena a treća je supruga Gordana sa kojom je proveo zajednički život i stekao dvoje djece i unučad“, rekao je Milinčić.
Na promociji je pročitano nekoliko priča, od kojih su posebnu pažnju izazvale dogodovštine sa akcije berbe kukuruza, gdje su Zdravko i Gordana po prvi put podijelili zajednički doručak, zatim priča iz zagrebačke sudnice gdje je Zdravko odnio pobjedu na ročištu zbog navodnog neplaćenog kredita i priče o cimerima iz studentskog doma.
U jednoj od od njih, pod nazivom „Gramofonske ploče“, Gordana je ispričala kako je 1967. godine nekoliko drugara iz Srpca, koji su bili banjalučki studenti, došlo Zdravku u posjetu, a jedan od njih, koji je bio poznat kao veliki šaldžija, uzeo mu je u neznanju nekoliko gramofonskih ploča koje do danas nije vratio. Kako piše u knjizi, kad god su se sreli Zdravko ga je upitao jesu li ploče na sigurnom i uvijek su se od srca ismijali.
Taj njegov prijatelj je zapravo Srpčanin Lazar Kusić, koji je bio gost promocije i koji je nakon pet i po decenija Zdravku sinoć i zvanično vratio ploče, što je izazvalo smijeh i aplauze kod svih prisutnih.
Obraćajući se posjetiocima, Zdravko je rekao da su mu sve priče podjednako drage i dodao da je bilo još barem dvadesetak onih koje nisu ušle u knjigu.
„Izabrane su uglavnom lijepe priče ali bilo je i onih, poput perioda iz 1951/52. godine koje ne pamtim po dobrom, jer su to bile gladne godine kada nismo imali dovoljne hrane i živjeli smo bukvalno samo na mlijeku, siru i krompiru. Moji roditelji su se snalazili kako su znali i umijeli i morali su dizati i kredit kako bi nam kupili garderobu“, rekao je Zdravko.
Autorka knjige, Gordana Đukić, rekla je da je knjiga nastala na samom početku pandemije virusa korona, kada su bili zatvoreni u kući gotovo tri mjeseca.
„Kroz život sam se naslušala raznih Zdravkovih priča ali tek u tom periodu, kada se nekako moralo prekratiti vrijeme, odlučila sam da sjednem i da je napišem. Dosta ljudi, a naročito mojih nekadašnjih učenika me pitalo zašto nisu obuhvaćene još neke druge priče, kojih zaista ima mnogo, ali nije bilo mjesta za sve. Izabrali smo one koje su optimistične i dovoljno kratke da ih ljudi danas mogu čitati uz kafu i koje će ih razveseliti i unijeti radost u njihova srca“, rekla je Gordana.
Ona dodaje da su jubilej 50 godina braka obilježili još jednom knjigom pod nazivom „Ko smo mi“ u kojima je opisano njihovo porodično stablo, a koju planiraju promovisati u julu.
Pored rada u srbačkoj gimnaziji, gdje je dugi niz godina bila profesor srpskog jezika i književnosti, Gordana od 2008. godine obavlja funkciju predsjednika Opštinskog odbora srbačke Prosvjete.
Zdravko, koji je završio studije matematike na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu, nakon odlaska u penziju nagrađen je najvišim priznanjem, Poveljom opštine Srbac. On je vrstan šahista i majstorski kandidat a ostaće upamćeno da je 10. aprila 1969. godine, kao student, pobijedio u simultanki u Beogradu slavnog Viktora Korčnoja, tada trećeg šahistu svijeta.
On se takođe okušao kao autor, objavivši prije tri godine Priručnik iz matematike za prve razrede srednjih škola a uskoro će iz štampe izaći i priručnik za druge razrede.
Organizator sinoćnje promocije bilo je Srpsko prosvjetno i kulturno društvo Prosvjeta Srbac.