Poljoprivredno zemljište u zakup dodijeljeno za 19 ponuđača, planirana dodjela novih površina

Odbornici Skupštine opštine Srbac na jučerašnjoj sjednici usvojili su prijedlog Odluke o izboru najpovoljnijih ponuđača i dodjeli poljoprivrednog zemljišta u zakup za 19 poljoprivrednih proizvođača sa područja srbačke opštine.

Osam ponuđača dobilo je zemljište u zakup za stočarsku proizvodnju, i to: Radovan Cvijanović iz Donje Lepenice, preduzeće „DM Agro“ iz Srpca, Milovan Dobrnjac iz Starog Martinca, Branislav Ilić i Milan Ilić iz Sitneša, Goran Malbašić i Čedomir Školnik iz Nožičkog i Mirko Jejinić iz Srpca. Za devet ponuđača dodijeljeno je zemljište za ratarsku proizdvodnju, a u pitanju su: Mihal Balacki, Danko Đukić i Božidar Vučenović iz Donjih Srđevića, Jovica Ćirić i Henri Ružman iz Kaoca, preduzeća „Agro Grin-Đukić“ i „Ciklon duo“ iz Srpca, Dalibor Majstorović iz Starog Martinca i Boško Stojić iz Srbac Sela, dok su za voćarsku proizvodnju zemljište dobili Bojan Vrejić iz Srpca i preduzeće „NUTREE“ iz Nožičkog.

Javni oglas bio je raspisan 9. decembra prošle godine u Srbačkim novinama, za površinu od 213,0675 hektara poljoprivrednog zemljišta u svojini Republike Srpske, na području opštine Srbac, koje se nalazi u katastarskim opštinama Sitneši, Donja Lepenica, Srđevići i Brezovljani a na period od 10 godina za stočarsku i ratarsku, te 25 godina za voćarsku proizvodnju.

Načelnik Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Marko Miholjčić rekao je da je ovo bio jedan od tri javna oglasa u zadnjih nekoliko godina, dodajući da oglas iz 2013. godine nije bio sproveden a nakon drugog oglasa iz 2017. godine zaključeni su ugovori sa 60 poljoprivrednih proizvođača i u zakup dato oko 400 hektara zemljišta za ratarsku, stočarsku i voćarsku proizvodnju.

„Na treći poziv prijavilo se oko 40 ponuđača a nakon bodovanja komisije objavljena je preliminarna rang lista na koju je uloženo pet prigovora. Svima su u roku poslani odgovori i potom objavljena konačna rang lista na kojoj se našlo 19 poljoprivrednih proizvođača. Pružena je mogućnost onima koji su uložili prigovor da pokrenu upravni spor na sudu ukoliko smatraju da su oštećeni ali nismo dobili potvrde iz suda da je bilo takvih slučajeva, pa smo dostavili svu dokumentaciju na pregled resornom ministarstvu“, rekao je Miholjčić.

On dodaje da je cjelokupan proces bio pod nadzorom ministarstva koje je nakon pregleda ponuda, preliminarne i konačne liste, dalo saglasnost za svaku od pojedinačnih odluka.

„U narednom periodu načelnik opštine će potpisati ugovore o zakupu sa izabranim ponuđačima koji će se upisati u katastru kao zakupci i tako moći ostvariti republičke i opštinske podsticaje“, rekao je Miholjčić.

Skupštinskom zasjedanju je prisustvovala grupa nezadovoljnih ponuđača koja nije prošla na javnom oglasu, tražeći da se obrate odbornicima i iznesu svoje viđenje cjelokupne situacije.

Jedan od njih bio je Stojan Pezerović iz Sitneša koji je tražio da se u potpunosti ili djelimično ukine javni oglas, navodeći da su učinjene brojne nepravilsnosti, poput toga da na javnu raspravu nisu pozvani predstavnici udruženja peradara kao najbrojniji, da su pojedinci prikazivali tuđu poljoprivrednu mehanizaciju kao svoju prilikom dolaska komisije, da su neki ponuđači naveli poljoprivredu kao osnovnu umjesto kao dopunsku djelatnost i slično.

Milovan Marković iz Sitneša se takođe obratio i rekao da prednost na javnom oglasu nisu dobili borci prve kategorije i da bi se takva nepravda trebala ispraviti.

Predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić rekao je da je sa načelnikm Mlađanom Dragosavljevićem razgovarao u par navrata sa nezadovoljnim poljoprivrednicima kako bi pokušali pronaći zajedničko rješenje.

„Zadnji sastanak smo održali dan pred skupštinu i trajao je više časova, što svjedoči o našoj namjeri da im izađemo u susret. Činjenica je da je načelnik imenovao komisiju koja je po pravilniku ministarstva odradila svoj dio posla a svjesni smo da postoje oni koji su nezadovoljni. Ovih dana se trudimo da pronađemo zemljište koje još uvijek nije privedeno namjeni, te omogućimo i njima pravo na zakup kako bi živjeli od svog rada“, rekao je Budić.

U raspravi su učestvovali mnogi odbornici, među kojima i Mićo Malbašić koji je rekao da su naročito ostali uskraćeni tovljači pilića koji kao nusproizvod stvaraju velike količine stajskog đubriva, dok je Želimir Urić skrenuo pažnju na manjkavosti u pravilniku ministarstva i dodao da su zemljište u zakup dobili oni koji u posjedu već imaju mnogo zemlje a zakinuti su poljoprivrednici kojima nije ostalo ništa za obradu.

Odbornica Dušanka Ignjatić je apelovala da prilikom raspisivanja narednih javnih oglasa kao uslov bude navedeno da krupniji zemljoposjednici, koji su u ovom oglasu dobili zemljište, ne mogu ponovo konkurisati.

Kompromis za poljoprivrednike koji su ostali uskraćeni zatražili su i odbornici Saša Jovičić, Danko Dragojević i Danijela Božić Novković koji su skrenuli pažnju da sve više ljudi odlazi iz sela i da se mora pronaći način da se pomogne ovim ljudima jer je to stvar egzistencije.

Odbornik Branko Grahovac je rekao da lokalna uprava nema nadležnost da mijenja pravilnik ministarstva, po kojem je izvršeno bodovanje, dodajući da je opština učinila sve kako bi se na pravilan način izvršila raspodjela a da sve eventualne nepravilnosti treba istražiti. On kaže da u tom pogledu ni Boračka organizacija opštine Srbac nije mogla doprinijeti da se borci stave kao prioritet pri dodjeli zemljišta u zakup, dajući prijedlog da se uputi apel Ministarstvu rada i boračko invalidske zaštite i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da borci budu drugačije bodovani prilikom naredne izmjene pravilnika.

Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević rekao je da razumije nezadovoljstvo poljoprivrednih proizvođača kojima nije dodijeljeno zemljište i dodaje da je opštinska komisija u potpunosti ispoštovala pravilnik ministarstva po kojem je izvršeno rangiranje kandidata.

„Situacije oko dodjele zemljišta u zakup vuče se već skoro dvije godine i bili smo prinuđeni da raspišemo javni oglas jer bi se dogodilo da svo zemljište ode u koncesiju jednom korisniku, što bi bilo najgora varijanta osim one da se uopšte ne koristi u proizvodne svrhe. Smatram da se bodovanje moglo izvršiti pravednije u korist boračke populacije, ali mi smo primijenili sve ono što je pravilnik predvidio i ispoštovali sve zakonske procedure. Evidentna je takođe i potreba pojedinih grupa da dodjela zemljišta ne uspije kako bi se zadržalo prvobitno stanje i nastavilo nekontrolisano koristiti kao do sada, manipulišući na taj način ljudima koji zaista imaju nužnu potrebu za zemljištem“, rekao je načelnik Dragosavljević.

On dodaje da je svjestan činjenice da postoji još dosta zemljišta koje nije obuhvaćeno zakupom i da će se u narednom periodu staviti akcenat kako bi se uredila ta oblast.

„Iz tog razloga sam i upriličio nekoliko sastanaka sa predstavnicima onih koji su nezadovoljni sa namjerom da nađemo kompromisno rješenje. To nas je sve skupa natjeralo da se aktivnije uključimo oko pripreme sljedećeg oglasa o zakupu zemljišta. Pronašli smo 47 hektara slobodnog zemljišta a postoji mogućnost za još nekih 28 hektara koje bismo mogli ponuditi u zakup. Ono što je sigurno je da ćemo iz svega pokušati izvući maksimum“, rekao je načelnik Dragosavljević.