Srbački srednjoškolci posjtili Spomen-područje Donja Gradina

Učenici četvrtog razreda gimnazije i prvog razreda ekonomskih i carinskih tehničara Centra srednjih škola,,Petar Kočić” Srbac, u pratnji sa profesoricom istorije – Svetlanom Milošević i profesorom engleskog jezika -LJubišom Popovićem, posjetili su Spomen – područje Donja Gradina.

Logor Jasenovac je formiran za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske, u Drugom svjetskom ratu. U koncentracionom logoru Jasenovac je kroz stravične muke umoreno 700.000 nevinih muškaraca, žena i djece. Od toga je 500 000 Srba, 33 000 Jevreja, 40 000 Roma, 127 000 antifašista i 20 000 djece od ukupnog broja žrtava .

Po dolasku u Spomen – područje, učenici su imali priliku da posjete Izložbenu salu u kojoj se nalaze svjedočenja, fotografije, kao i primjerci oružja specifični za ovaj logor. Nakon toga, obišli su nekoliko grobnih polja, te su imali priliku da posjete „Tvornicu sapuna“, kao i „Topolu užasa“, koja je svjedok masovnih vješanja logoraša. Tokom cijelog obilaska učenike, kao i profesore, pratio je kustos – Mirko Dimić, koji je pored već poznatih informacija, dodatno predočio sliku o stradanjima u ovom stratištu Jasenovca.

,,Posjeta Spomen – području Donja Gradina pored istorijskog, ima i vaspitni značaj, jer nas uči o stradanju, strahotama i patnji kroz koje su prolazili Srbi, Jevreji, Romi i svi antifašisti koje je Nezavisna Država Hrvatska odredila kao nepodobne. To je mjesto strašnog zločina, a posjeta koja ima cilj da probudi emocije i poštovanje prema žrtvama, takođe treba da nas nauči da se tako nešto ne smije zaboravljati i da se zločin ne smije ponovitim”, rekla je profesorica Milošević i dodala da  učenici uvijek pokazuju veliko interesovanje za sadržaje koji se odnose na nastavnu temu Drugi svjetski rat, a naročito posjetu Donjoj Gradini, gdje se realizuje istorijski čas koji doprinosi podizanju svijesti.

Profesora Milošević kaže da smatra da učenici shvataju suštinu odlaska, a to je da se sjećanje na žrtve jednog od najstrašnijih logora u Evropi, čija je surovost prevazilazila i nacističku osnivanjem logora za djecu, mora prenositi na buduće generacije I ističe da je najvažnija lekcija, koju učenici trebaju da nauče, prepoznavanje šovinističkih režima, a zatim djelovanje u tom smjeru da se u budućnosti ne ponovi Jasenovac ili bilo koje drugo stratište.

U okviru teme „Kultura sjećanja“, tačnije „Kultura pamćenja“ ,na časovima istorije i srpskog jezika se analiziraju sadržaji sa posebnim osvrtom na stradanja u Drugom svjetskom ratu.

Izvor: Centar srednjih škola ,,Petar Kočić” Srbac