Mraz i suša nisu odvratili voćare od novih ulaganja
Ni loša godina sa kasnim proljećnim mrazevima, dugotrajnom ljetnom sušom i obilnim kišama u novembru i sa višestrukim poskupljenjima repromaterijala nije odvratila voćare od novih ulaganja u proizvodnju.
Ovaj trend posebno je zanimljiv na području Gradiške, Laktaša i Srpca koje pokriva kancelarija za pružanje stručne pomoći pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodopribrede Republike Srpske.
Agronom Dražen Čekić, viši stručni savjetnik za voćarstvo i vinogradarstvo za ovo područje, kaže da je u blagoj ekspanziji podizanje zasada orašastog voća.
– Ne prestaje ulaganje u podizanje plantaža lješnika, pogotovo u Srpcu i Laktašima. Već sada imamo preko 400 hektara zasada lješnika. U blagoj ekspanziji je i proizvodnja borovnice, prije svega zahvaljujući velikom entuzijasti Bojanu Vidoviću. On je sa vlastita četiri hektara borovnice odličan primjer drugim voćarima – tvrdi Čekić.
Na području Laktaša, posebno u župskom dijelu i u potkozarskim selima, ulaže se u vinogradarstvo. Laktaši su ranije imali bogatu tradiciju u ovoj oblasti i mladi ljudi joj se sve više vraćaju.
– Ulaganja u podizanje vinograda sa najkvalitetnijim vinskim i stonim sortama su sve veća. Ovo se posebno odnosi na područje Slatine – kaže Čekić.
Iako se berba jabuke privodi kraju, urod je ili u hladnjačama ili već na tržištu, dosta posla još ima u voćnjacima. Čekić je stavio akcenat na nekoliko neizbježnih agrooperacija.
– Obavezno treba odraditi hemijske tretmane bakrom i manganom, takozvanu defolijaciju, kako bi ljetorasti odrvenili i stabla spremno ušla u zimu. Neki voćari su to radili gnojiviom UREA, što je sa stručnog aspekta nepreporučljivo, jer se produžava vegetacija – upozorava agronom Dražen Čekić.
I pored nestašice mineralnih đubriva na tržištu i višestrukog poskupjenja neizostavna mjera je i zimsko đubrenje.
– Prije zime bi trebalo po stablu dati 200 grama NPK đubriva sa malo azota, a sa više fosfora i kalijuma. U obzir dolazi organsko đubrenje, prevashodno kvalitetnim stajnjakom – rekao je Čekić.
Tek nakon hemijske zaštite, đubrenja i radovima na popravci infrastrukture u voćnjacima voćari mogu računati na predah. Ali tu su i ostali poslovi – zimska sadnja voća, pečenje rakije i nabavka repromaterijala za narednu godinu. Voćari ne zaboravljaju ni zimske seminare, po čemu su prepoznatljivi i prednjače u oblasti poljoprivredne proizvodnje.