Položeno cvijeće na stratište Stegića ada u Razboj Lijevču
Zbog složene epidemiološke situacije u opštini Srbac, ove godine nije služen tradicionalni parastos na stratištu Stegića ada kraj Vrbaca, gdje su ustaše posljednjeg vikenda u martu 1944.godine na najsvirepiji način ubile 20 članova porodica Jove, Milutina, Mihajla i Rajka Stegića i dva člana porodice Milivoja Višnjića. Umjesto parastosa, predstavnici SUBNOR-a Srbac i predstavnici rodbine postradilih,Mile i Milutin Stegić, zapalili su po 22 svijeće za pokoj duša i položili cvijeće na spomenik koji je podignut 1987.godine, a obnovljen 2013.godine.
Milutin Stegić, koji je dobio ime po stradalom djedu, kaže da je sa Opštinskim odborom za obilježavanje značajnih datuma i događaja iz odbrambeno-otadžbinskog rada dogovoreno da se parastos odloži za 4.jul-Dan borca, koji se tradicionalno obilježava u Mjesnoj zajednici Razboj Lijevče.
,,Moj otac Dušan slučajno je izbjegao smrt, jer je to jutro otputovao u Prnjavor. On mi je pričao o strašnom zločinu koji se desio u ranu zoru kada su pripadnici ustaške jedinice iz Nove Topole upali u selo, pohvatali koga su vidjeli, odveli ih na obalu Vrbasa , svirepo likvidirali hladnim oružjem i izmasakrirana tijela bacilli u nabujalu rijeku, tako da njihova rodbina nije imala šta sahraniti, a dokaz za to je da na seoskom groblju nema nijednog grobnog mjesta nastradalih”, kaže Milutin i dodaje da je najstarija žrtva bio njegov djed Milutin (45), a najmlađa trinaestomjesečna beba Petra Stegić.
Navodni razlog za ovaj martovski pokolj bila je ustaška sumnja da Stegići čamcima preko Vrbasa prevoze partizane i četnike.
,,Stegića ada punih 77 godina nosi zlokoban naziv ‘stratište’ što je sinonim za gubilište i mučilište, gdje se događa smrt nevinih, pa je obaveza naših i budućih generacija da se to ne zaboravi, kao ni trajna poruka koja je uklesana na kamenom spomeniku kraj Vrbasa ‘Pamtilo se-ne ponovilo se’. Zbog toga se ne smiju zaboraviti ni žrtve na drugim mučilištima, posebno Jasenovcu, gdje su usmrćene 73 nevine žrtve sa područja opštine Srbac”, kaže predsjednik SUBNOR-a Bogdan Davidović
U Drugom svjetskom ratu opština Srbac je izgubila 468 boraca i 506 civila, što je oko 5 odsto tadašnjeg broja stanovnika.