Dnevne Novosti 02 04 2025

Održana sjednica Predsjedništva Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS Srbac

U prostorijama Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS Srbac juče je održana prva sjednica Predsjedništva u 2025. godini na kojoj je razmatrano sedam tačaka dnevnog reda i na kojoj su konstatovani mnogi zaključci, a tiču se kategorija porodica poginulih boraca.

Na početku je minutom molitvene tišene odata pošta svim poginulim borcima u proteklom ratu.

Nakon usvojenog zapisnika sa prethodne sjednice Perdsjedništva, prešlo se na tačku Plan obilaska porodica poginulih i nestalih boraca VRS povodom Vaskrsa, te je odlučeno da se u skladu sa ustaljenom praksom nastavi plan obilaska i u ovoj godini.

Takođe, vođena je polemika oko zapošljavanja djece poginulih boraca, te je donesen jedinstven stav da će se kod svih relevantnih institucija insistirati da se ovaj problem, koji traje godinama, konačno stavi na mjesto gdje pripada i da se riješi pitanje nezaposlenih na području naše opštine.

Nakon toga, prisutni su upoznati sa ponovnim uzimanjem uzoraka za DNK analizu, a radi se o tijelima iz Spomen-kosturnice, jer prvo uzimanje nije dalo rezultate, te su ponovno počekom marta uzeti uzorci, a po informacijama koje imaju najkasnije do kraja šetog mjeseca bi trebali biti poznati rezultati. Takođe su upoznati da je upućen zahtjev Tužilaštvu BiH da izda naredbu da tijela što prije budu vraćena u Spomen-kosturnicu u Srpcu.  

,,Jedna od tačaka je bila i oslobađanje dijela troškova ili totalno ukidanje plaćanja za unučad poginulih boraca za šta je organizacija pokušala u nekom ranijem periodu da nametne ovo pitanje, ali nije bilo sluha. Smatramo da je ovo odlična inicijativa i mi je kao organizacije apsolutno podržavamo.

Trenutna političkka situacija nije dobra, ali mi dajemo apsolutnu podršku svim institucijama Republike Srpske da ulože maksimalne napore da očuvaju Republiku Srpsku onakvu za koju su se naši očevi, sinovi, braća borili i da je ona jedini garant opstanka srpskog naroda na ovim prostorima”, navodi se u saopštenju Opštinske organizacije.

Na sjednici je bilo riječi i o obilježavanju 7.aprila-dana formiranja organizacije, koje če početiu ponedeljak u 12 časova na Spomen-kosturnici, a u 12.30 biće nastavljeno u Spomen-sobi.

,,Ovom priliko pozivamo porodice poginulih i nestalih boraca VRS, demobilisne borce, ratne vojne invalide, kao i sve građane naše opštine da prisustvuju ovom važnom datumu za našu organizaciju”, stoji na kraju saopštenja Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS Srbac.

Građevinski paket za prekrivanje kuće ratnom vojnom invalidu Branislavu Šurlanu iz Malog Razboja

Fond solidarnosti Boračke organizacije opštine Srbac danas je realizovao novu akciju na pružanju pomoći svojim članovima iz svog trećeg programa koji se realizuje na osnovu prijedloga dostavljenih iz mjesnih boračkih organizacija.

Branislavu Šurlanu, ratnom vojnom invalidu iz Malog Razboja, Fond je pomogao sa građevinskim paketom u vrijednosti od 2.700 KM za pokrivanje kuće.

Predsjednik Boračke organizacije opštine Srbac Goran Plotan kaže da je ovo 18. paket pomoći njihovim članovima.

“Mi smo na prijedlog Mjesne boračke organizacije Razboj Lijevče ratnom vojnom invalidu i našem članu Branislavu Šurlanu odvezli danas građevinski paket u vrijednosti od 2.700 KM za pokrivanje kuće. Nedostajaće mu još jedan dio sredstava, ali su mjesna zajednica i ljudi u Boračkoj organizaciji obećali da će organizovati akciju kako bi pokrili kuću Branislavu. On ima četiri sina i šestoro unučadi i mislim da zaslužuje da dobije ovakav paket da imaju siguran krov nad glavom”, rekao je Plotan.

Plotan kaže da Boračka organizacija ima još četiri paketa iz trećeg kruga i da će Fond solidarnosti do kraja aprila uspjeti završiti tu aktivnost.

“Obezbjedili smo finansijska sredstva za ova četiri paketa, a krajem maja krećemo u četvrti krug, gdje će predsjedništvomjesnih boračkih organizacija imati zadatak da nam dostavi nova imena za jednu vrstu pomoći Fonda solidarnosti”, rekao je Plotan i pozvao sve privredne subjekte i fizička lica koja su u mogućnosti da posjete Boračku organizaciju i Fond solidarnosti kako bi se uvjerili u njihov rad, te da svojim sredstvima pomognu rad Fonda i one kojima je to potrebno.

Branislav Šurlan, ratni vojni invalid iz Malog Razboja izražava zahvalnost Boračkoj organizaciji na pruženoj pomoći.

“Nisam bio u mogućnosti sa svojom invalidninom da nam obezbjedim bolje uslove za život. Zahvaljujem  Boračkoj organizaciji na pomoći. Ova podrška meni i mojoj porodici mnogo znači, jer je kuća prokišnjavala i sada će djeci i unučadima biti mnogo ugodnije za život”, rekao je Šurlan.

Odbornik u SO-e Srbac i predsjednik MZ Razboj Lijevče Jordan Kuvalja kaže da mu je veoma drago zbog ove pomoći, jer se radi o višečlanoj porodici.

“Željeli smo da im obezbjedimo bolje uslove za život, da imaju svoje sobe i krov nad glavom. Podršku na sanaciji krova pružiće i privatna preduzeća iz Razboja”, rekao je odbornik Jordan Kuvalja.

Opština Srbac počela sa implementacijom CAF alata za upravljanje kvalitatom

U Opštini Srbac počela je implementacija CAF alata /Common assessment framework/Zajednički okvir za procjenu/ za upravljanje kvalitetom u javnoj upravi uz podršku Agencije za državnu upravu Republike Srpske, a u saradnji sa Ministarstvom uprave i lokalne samouprave i Savezom opština i gradova Republike Srpske.

Tim povodom, danas su prvu radionicu u Opštinskoj upravi u Srpcu održali Sanja Taisić, stručni saradnik za unapređenje i pružanje usluga u Agenciji za državnu upravu RS, Dalibor Ćopić, načelnik odjeljenja u Agenciji za državnu upravu RS, Dragan Mišić iz Odsjeka za lokalno-ekonomski razvoj i evropske integracije opštine Teslić kao stručni konsultant Saveza opština i gradova RS i Sanja Krunić, koordinator projekta MEG ispred Saveza opština i gradova Republike Srpske.

Zaključkom Vlade Republike Srpske, Agencija za državnu upravu RS i Ministarstvo uprave i lokalne samouprave RS zaduženi su da implementiraju CAF u jedinicama lokalne samouprave u Republici Srpskoj.

“Radi se o alatu kojim imenovana radna grupa vrši samoprocjenu u Opštini Srbac. U naredna tri do četiri mjeseca, kroz rad u tri radionice, biće donesen akcioni plan koga će usvojiti načelnik opštine čime će rad Opštine Srbac sigurno biti unaprijeđen”, rekla je stručni saradnik za unapređenje i pružanje usluga u Agenciji za državnu upravu RS, Sanja Taisić.

Putem CAF-a, zaposleni i rukovodioci procjenjuju sopstvenu organizaciju, utvrđuju prednosti i potencijal za napredak, a potom primjenjuju mjere za poboljšanje rada. U konačnici, CAF je i sredstvo kojim se stvara entuzijazam i inspiracija među službenicima javnog sektora i njihovim uključivanjem u proces poboljšanja kvaliteta.

Današnjoj radionici prisustvovao je zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić koji se zahvalio prisutnim predstavnicima Agencije za državnu upravu i Saveza opština i gradova na podršci u realizaciji projekta i izrazio uvjerenje da će na ovaj način biti značajno unaprijeđena efikasnost rada lokalne uprave, što je predviđeno Strategijom razvoja opštine Srbac i drugim planskim dokumentima.

Opština Srbac će biti osma jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj koja će implementirati ovaj alat za upravljanje kvalitetom u okviru MEG2 projekta (Projekta opštinskog okolišnog upravljanja) kojeg zajednički finansiraju vlade Švajcarske i Češke Republike, Švedska i Evropska unija, a provodi ga Razvojni Program Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH.

Učenicima u Sitnešima i Kukuljama održana predavanja iz pružanja prve pomoći

Članovi Kluba mladih Crvenog krsta Srbac iz Centra srednjih škola  ..Petar Kočić”,  juče su u Osnovnoj školi ,,Dositej Obradović” Razboj i Osnovnoj školi ,,Vuk Karadžić” Sitneši održali predavanja iz pružanja prve pomoći i realističkog prikaza povreda, stanja i oboljenja.

Cilj predavanja je bio da što veći broj učenika stekne osnovna znanja iz pružanja prve pomoći, kako bi mogli da prepoznaju povrede i stanja, što će im omogućiti da na pravi način reaguju ako se nađu u situaciji da mogu pravilno odreagovat, to jest da li odmah pozvati hitnu pomoć ili sami pružiti osnovnu prvu pomoć i onda pozvati hitnu pomoć.

U školi u Kukuljama predavanja i praktični dio obuke održale su: Teodora Prelić, Daria Grabić, Lorena Gužvić i Tijana Mandić.

U školi u Sitnešima predavanja i praktični dio obuke održali su: Aleksandar Adamović, Katarina Radonjić, Anja Babić, Dunja Malbašić i Helena Grahovac.

,,U ime Crvenog krsta, zahvaljujemo Centru srednjih škola na razumijevanju za učešće učenika na predavanjima, kao i školama u Kukuljama i Sitnešima za podršku i želju da učenici nauče dio osnovnih vještina iz pružanja prve pomoći”, rekao je sekretar Crvenog krsta Srbac Igor Jovičić.