Praznik Blagovijesti u Osovici obilježen bez prisustva vjernika

U manastirskom  kompleksu  Osovica  danas je bez prisustva vjernika  obavljen vjerski obred povodom slave manastira Blagovijesti  Presvete Bogorodice.

Po rječima nastojatelja manastira protosinđela Teofila zbog  novonastale situacije u vezi sa pandemijom  virusa korona i  u skladu sa proporukama Republičkog štaba za vanredne  situacije vjerski obred je obavljen  po propisima, bez prisustva  vjernika i gostiju.

„Svjesni smo situacije, nadamo se da će ovo brzo proći, učimo se smiraju i nadamo se dogodine da će se vjernici ponovo okupiti  na ovom svetom mjestu“,rekao je otac Teofil.

Manastir  Osovica se nalazi na granici sela Gornja Lepenica i Seferovci, na teritoriji opštine Srbac, u planini Motajica, nedaleko od starog puta Prnjavor – Kobaš.  Smješten je u dolini potoka Manastirica, koji se na oko 300 m istočno od manastirskog kompleksa uliva u rječicu Osovicu.

Prvi pomen manastira Osovica je iz 1330. godine, sačuvan na otisku manastirskog pečata.

Manastir Osovica pripada redu najvećih svetinja Republike Srpske. Iako se do naših dana nisu sačuvali značajniji pisani tragovi koji bi podrobnije otkrili duh minulih vremena, usljed teške i burne istorije našeg naroda, ipak istoričari pretpostavljaju da je manastir Osovica ktitorsko djelo izdanka plemenite loze Nemanjića kralja Stefana Dragutina (1253–1316), vladara Srema, Mačve, Usore i Soli. Od samog nastanka manastira u XIV vijeku, kroz teška i smutna vremena, skrnavljen je i razaran, ali i milošću Božijom obnavljan i vaspostavljan, prateći i dijeleći na taj način sudbinu svog naroda sabiranog vijekovima pod njegovim duhovnim okriljem.

Kompleks manastira Osovice sastoji se od saborne manastirske crkve posvećene Blagovjestima presvete Bogorodice, zimske crkve posvećene Svetom Prokopiju, kapele Vaskrsenja Hristovog kao i kapele Svetog Nikolaja mirlikijskog u zvoniku, trijema za narod, konaka, svečanog salona, biblioteke i česme sa izvorskom vodom, monaške kuhinje i trpezarije, kao i narodne trpezarije.

U sabornoj crkvi se nalazi Ikona  jedne od najvećih naših nacionalih svetinja, Presvete Bogorodice Trojeručice, koja je dar Svete Carske Lavre Manastira Hilandar manastiru Osovica.